Fot. Twitter

Realizujemy to ważne zadanie, jakim jest ochrona powietrzna naszego kraju, na najwyższym światowym poziomie – powiedział we wtorek w Kielcach prezydent Andrzej Duda po zatwierdzeniu przez szefa MON umowy na budowę systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na budowę systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

Prezydent powiedział, że zawarte umowy oznaczają dalszy postęp modernizacji polskiej armii.

“I to niemały, jeśli weźmiemy pod uwagę, że pierwsza umową, którą pan minister podpisał osobiście to ramowa umowa na realizację zestawu Narew – największy kontrakt i najbardziej skomplikowany w historii polskich sił zbrojnych – kilkadziesiąt miliardów złotych na prawie 400 wyrzutni, z których mogą być i będą wystrzeliwane rakiety krótkiego zasięgu obrony powietrznego naszego kraju” – powiedział Andrzej Duda.

“Wreszcie realizujemy to ważne zadanie na najwyższym światowym poziomie i uzupełniamy te elementy tarczy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej naszego kraju” – podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że kontrakt będzie realizowany przez lata i ramowa umowa będzie wypełniana szeregiem umów na dostawę konkretnych elementów tego systemu.

Pod koniec kwietnia szef MON poinformował o zaakceptowaniu wniosków z fazy analityczno-koncepcyjnej dotyczących programu Narew. Dostawcą systemu zgodnie z założeniami ma być PGZ, polski przemysł ma zostać zaangażowany w produkcję rakiet skonstruowanych przez zagraniczną firmę, wybraną jako dostawca w w przyszłym postępowaniu.

Źródło: PAP