Dzisiaj 11.03.2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda spotka  z wojewodą zachodniopomorskim Tomaszem Hincem w związku z przygotowaniami do walki z koronawirusem – poinformowało we wtorek BBN. Prezydent weźmie także udział w spotkaniu z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20.

Jak podkreślono w komunikacie BBN w środę o godz. 14.30 w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko prezydent Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkają się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami uczestniczącymi w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20. Podczas spotkania planowane są wystąpienia prezydenta oraz szefa MON.

Ćwiczenie Defender-Europe 20 jest największym od 25 lat przerzutem wojsk amerykańskich ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej dywizji pancernej do przemieszczenia personelu i sprzętu z kontynentu amerykańskiego do Europy oraz sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

O godz. 18.00 prezydent spotka się w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie z wojewodą zachodniopomorskim oraz przedstawicielami służb na temat przygotowania województwa do walki z koronawirusem. O godz. 19.00 Andrzej Duda złoży wizytę w punkcie kontroli sanitarnej na granicy w Kołbaskowie. Na godz. 18.45 zaplanowano oświadczenie prezydenta dla mediów.

W związku z rosnącymi przypadkami zachorowań na koronawirusa w Polsce, w poniedziałek na przejściach Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki rozpoczęły pracę całodobowe punkty kontroli sanitarnej. Wojewoda zachodniopomorski poinformował w poniedziałek, że kontrolowane będą pojazdy, w których podróżuje powyżej 8 pasażerów. Zaznaczył, że niepokojącym objawem będzie temperatura ciała wynosząca 38 st. Celsjusza i wyższa.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że kontrole obejmą także granice polsko ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską oraz polsko-litewską.

Źródło: PAP