Kontrakt na fregaty “MIECZNIK” to największy w historii program skierowany do polskiego przemysłu obronnego. PGZ SA przygotował uproszczony harmonogram projektu w formie graficznej.

Na początku było zaproszenie, wystosowane do PGZ Stoczni Wojennej. Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, odpowiedzialne za projekt, przygotowało formularz negocjacyjny, który zawierał m.in. szereg propozycji platform dla SZ RP. 

Kolejnym krokiem były negocjacje – zarówno z partnerami z przemysłu jak i Zamawiającym. Efektem tej pracy było podpisanie 27 lipca umowy, która formalnie wprowadziła program “MIECZNIK” do fazy realizacyjnej.

 

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektów koncepcyjnych – zarówno na platformy okrętów jak i Zintegrowany System Walki. Jednocześnie PGZ SA posuwa się do przodu z przygotowaniem naszego Konsorcjum do budowy tych jednostek w Polsce. 

Za dwa lata ruszy kolejny etap – budowa prototypu fregaty “MIECZNIK” w polskich stoczniach. Pozyskane podczas prac kompetencje pozwolą nam m.in. na zabezpieczenie sprawności tych jednostek w ich cyklu życia na polskim wybrzeżu.

“MIECZNIK” nie będzie jedynakiem – pozostałe okręty z serii dołączą do niego na początku przyszłej dekady XXI wieku wraz z środkami bojowymi. Trzy wielozadaniowe fregaty będą godnie reprezentować polską banderę na morzach i oceanach.

 

Źródło: PGZ SA