Foto. Equinor

Equinor zakończył szeroko zakrojone badania dna morskiego w celu przygotowania do budowy
morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

Equinor, przewodzący projektom morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, przeprowadził wraz ze swoim partnerem Polenergią rozległe badania dna morskiego w celu wykrycia potencjalnych niewybuchów (UXO). Na zlecenie Equinor badania zostały przeprowadzone przez MMT AB, lidera w branży, przeprowadzającego badania morskie w wysokiej rozdzielczości.
Celem badań było wykrycie i neutralizacja potencjalnych niewybuchów lub innych obiektów, które mogą zagrozić bezpieczeństwu planowanych prac związanych z posadowieniem turbin wiatrowych.
Jest to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę poszukiwanie niewybuchów w rejonie przyszłych morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
“W Equinor bezpieczeństwo jest naszym głównym priorytetem. Rozwijając nasze projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, jesteśmy zdeterminowani aby zapobiegać szkodom dla środowiska i zapewnić bezpieczeństwo podczas ich budowy i eksploatacji. Dlatego, podchodzimy zapobiegawczo do potencjalnych zagrożeń wynikających z występowania niewybuchów na obszarach naszych projektów morskich farm wiatrowych i minimalizujemy ryzyko poprzez prowadzenie szeroko zakrojonych badań” – mówi Vidar Martin Birkeland, dyrektor projektów Bałtyk II i Bałtyk III w Equinor.
Szczegółowe badania dna morskiego na obszarze planowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku i zostały zakończone 30 września. Nie wykryto żadnych obiektów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla budowy morskiej farmy wiatrowej. Na obszarze wokół zlokalizowanego w okolicy wraku ustanowiono strefę bezpieczeństwa w celu zapewnienia jego ochrony i spokoju.
Do prowadzenia prac MMT wykorzystało dwa statki: Topaz Tiamat i znacznie mniejszy Ping, dla płytszych obszarów. Podczas prac jednostki i załogi korzystały z portów w Gdyni i Gdańsku, które znajdują się najbliżej lokalizacji przyszłych morskich farm wiatrowych.

O niewybuchach

W ramach prac przygotowawczych poprzedzających budowę obiektów morskich konieczna jest właściwa identyfikacja, monitoring i ewentualne usunięcie niewybuchów.
Zakres prac obejmuje badania gradiometryczne i magnetometryczne, obrazowanie dna z wykorzystaniem echosondy wilowiązkowej (MBES) i sonaru bocznego (SSS) oraz kontrolę wizualną za pomocą zdalnie sterowanego robota podwodnego (ROV).
W celu zwiększenia pewności rozpoznawania znalezionych obiektów, metoda magnetometryczna połączona jest z kontrolą wizualną i obrazowaniem tekstury dna. Badania poszukiwawcze dostarczają również szczegółowych danych na temat struktury i głębokości dna morskiego w obszarze planowanej morskiej farmy wiatrowej oraz wzdłuż planowanej pozycji kabli podwodnych.

Źródło: Equinor