Karakurt / portal stoczniowy

17 grudnia odbyła się uroczystość włączenia do służby w rosyjskiej marynarce wojennej pierwszej korwety rakietowej projektu 22800 (typu Karakurt), uzbrojonej w system pocisków manewrujących Kalibr. Banderę św. Andrzeja na jednostce podniesiono w bazie morskiej w Bałtyjsku nad Zalewem Wiślanym. Okręt został wcielony do Floty Bałtyckiej.

Przed oficjalnym włączeniem do służby okręt przeszedł próby morskie na Morzu Bałtyckim. Z kolei próby systemu pocisków manewrujących Kalibr przeprowadzono na Morzu Barentsa.

Prototypowy okręt typu 22800 nosi nazwę Mytishchi i z dotychczasowych informacji wynika, że jest pierwszy z ponad 20 takich jednostek, których pozyskanie zaplanował rosyjski resort obrony. Projekt korwety rakietowej Karakurt został opracowany przez Centralne Morskie Biuro Projektowe Ałmaz, które mieści się z Petersburgu. Budowę zamówionych do tej pory okrętów, które maja trafić do flot Bałtyckiej, Czarnomorskiej i Pacyficznej, rozdysponowano pomiędzy kilka przedsiębiorstw stoczniowych. Z oficjalnie ujawnionych informacji wynika, że obecnie trwa produkcja ośmiu korwet Karakurt.

Może Cię zainteresować:

Bujany-M i Karakurty, czyli lekkie, ale groźne kanonierki Putina

Bujany-M i Karakurty, czyli lekkie, ale groźne kanonierki Putina

17 grudnia odbyła się uroczystość włączenia do służby w rosyjskiej marynarce wojennej pierwszej korwety rakietowej projektu 22800 (typu Karakurt), uzbrojonej w system pocisków manewrujących Kalibr. Czytaj dalej

Okręt prototypowy, który otrzymał nazwę Mytishchi (według wcześniejszych ustaleń jednostka miała otrzymać nazwę Uragan, ale zmieniono koncepcję), został zbudowany w stoczni Pella w Otrandoje (okolica Petersburga). Tam też powstają cztery kolejne Karakurty. Planowano, że pierwszy seryjny okręt tego typu (Sovetsk – nazwa zmieniona z pierwotnie planowanej Tajfun) wejdzie do służby w marynarce wojennej również w tym roku, ale wydaje się to mało prawdopodobne.

Rosyjskie ministerstwo obrony chwali się w kontrolowanych przez siebie organach prasowych, że okręt został zbudowany w bardzo krótkim czasie: stępkę jednostki położono w 2015 roku. W tamtejszej prasie można przeczytać, że do produkcji jednostki wykorzystano jak największą liczbę rosyjskich technologii i materiałów, co stanowiło konieczność w obliczu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję.

Korweta typu Karakurt mierzy 67 metrów długości, a jego wyporność to 800 ton. Okręt osiąga prędkość 30 węzłów. W oficjalnej specyfikacji technicznej czytamy, że może on osiągać zasięg 2,5 tys. mil morskich.

Podstawowym systemem uzbrojenia przenoszonym przez okręt projektu 22800 są pociski manewrujące Kalibr. Poza tym Karakurt jest uzbrojony w armatę morską AK-176MA kal. 76,2 mm, dwa działka kal. 30 mm oraz ciężki karabin maszynowy kal. 12,7 mm.

Podpis: tz