Ivan Khurs / Portal Stoczniowy

25 czerwca br. nowy okręt rozpoznania elektromagnetycznego (SIGINT) projektu 18280 Ivan Khurs został oficjalnie przyjęty do służby w rosyjskiej marynarce wojennej.

Ceremonia przyjęcia okrętu szpiegowskiego Ivan Khurs do służby w rosyjskiej marynarce wojennej odbyła się w Stoczni Północnej w Petersburgu. Według informacji przekazanych przez rosyjski resort obrony, nowa jednostka wywiadowcza dołączy do Floty Czarnomorskiej.

Zastępca dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej Viktor Bursuk powiedział, że Flota Czarnomorska przechodzi obecnie proces uzupełniania, a okręt rozpoznania elektromagnetycznego Ivan Khurs jest „godnym” elementem tego przedsięwzięcia.

Zobacz też: Deszcz prestiżowych nagród dla gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej.

Zastępca dowódcy rosyjskiej marynarki dodał też, że w sierpniu-wrześniu br. do służby we Flocie Czarnomorskiej wejdzie kolejny okręt wojenny. Chodzi o fregatę rakietową projektu 11356 Admirał Makarow.

Okręt wywiadowczy Ivan Khurs został zwodowany w maju 2017 r., a ostatnie testy przeszedł na początku tego miesiąca. To druga z czterech nowych jednostek tego typu, które zostały zamówione w petersburskiej stoczni.

Ivan Khurs to okręt typu Jurij Iwanow. Jednostka mierzy 95 m długości i 16 m szerokości. Jej wyporność to 4 tys. ton. Okręt zabiera na pokład 131 oficerów i marynarzy,  jego zasięg wynosi 8 tys. mil morskich.

Według oficjalnej rosyjskiej nomenklatury jednostki projektu 18280 to okręty łączności. Są one uzbrojone w dwa karabiny maszynowe MPTU kal. 14,5 mm o zasięgu do 2 km. Karabiny te są w stanie wystrzelić 450 pocisków na minutę. Okręt jest także wyposażony w sześć wyrzutni rakietowych 9K38 Igła typu ziemia-powietrze (SAM). Maksymalnie może on zabrać na pokład 32 pociski 9M39 systemu Igła, które służą do obrony przed samolotami i śmigłowcami.

Pierwszy okręt tego typu – Jurij Iwanow – wszedł do służby w rosyjskiej Flocie Północnej w 2015 r.

Podpis: tz

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.