Lindenau Werft / Portal Stoczniowy

Według zagranicznych mediów, zapadła decyzja o zamknięciu jednej z najstarszej stoczni w Niemczech – Lindenau Werft w Kilonii. Jako jeden z powodów zwinięcia przedsiębiorstwa wskazywana jest silna konkurencja ze wschodu Europy.

Zagraniczne media branżowe podają, że stocznia najprawdopodobniej zostanie zamknięta pod koniec bieżącego roku. Decyzja ta przedstawiana jest jako część restrukturyzacji niemieckiego sektora stoczniowego, w wyniku którego pracę ma stracić łącznie 190 stoczniowców. Cięcia oznaczają nie tylko zamknięcie stoczni Lindenau Werft w Kilonii, ale także zwolnienia pracowników obecnie zatrudnionych w stoczni Nobiskrug w Rendsburgu. Są to stocznie należące do grupy German Naval Yards. Wszystkie wymienione przedsiębiorstwa w przeszłości należały do gigantycznego koncernu Howaldtswerke Deutsche Werft.

Według mediów, German Naval Yards obecnie wdraża pakiet rozwiązań, które umożliwią przedsiębiorstwu skoncentrowanie się na podstawowej działalności i zapewnią długoterminową zdolność konkurowania z innymi podmiotami funkcjonującymi na rynku, przede wszystkim w sektorze prywatnych jachtów oraz luksusowych megajachtów morskich.

Zobacz też: Stocznia Szczecińska: ruszyła budowa luksusowego jachtu pełnomorskiego.

Stocznia Lindenau Werft w Kilonii specjalizuje się w serwisowaniu i naprawach jednostek cywilnych. Zdaniem właściciela spółki, czyli German Naval Yards, świadczenie takich usług nie jest już opłacalne z powodu silnej konkurencji ze wschodniej Europy.

Warto zaznaczyć, że w niedalekiej przeszłości niemieckie media pisały o zapełnionych dokach remontowych stoczni. Teraz jednak prasa informuje, że zamówienia te nie są opłacalne dla przedsiębiorstwa. Co więcej, German Naval Yards zamierza także wycofać się z segmentu budowy platform offshore i skupić się na budowie i naprawach jachtów morskich.

Według rzecznika niemieckiej grupy stoczniowej, data zamknięcia stoczni nie została jeszcze ustalona, ale zakontraktowane prace mają zostać zakończone do końca roku. Dlatego media spekulują, że od stocznia może zostać zamknięta już pod koniec tego roku albo na początku roku przyszłego.

Zobacz też: PGZ Stocznia Wojenna rekrutuje specjalistów.

Lindenau Werft to stocznia z wieloletnią tradycją, sięgającą 1905 roku. Od wielu lat stocznia kontraktowała wyłącznie zamówienia modernizacyjne i remontowe. W 2008 roku stocznia znalazła się w stanie upadłości, ale właśnie wtedy przejęła ją grupa German Naval Yards.

Podpis: tz

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.