Wartsila VV / Portal Stoczniowy

Fińska grupa technologiczna Wartsila poinformowała, że nowy operator linii wycieczkowej Virgin Voyages powierzył jej odpowiedzialność za utrzymanie trzech statków. Dziesięcioletnia umowa w tej sprawie została podpisana pod koniec kwietnia bieżącego roku.

Fińska spółka podkreśla w komunikacie, że dzięki obsłudze serwisowej, jaką zapewni Virgin Voyages, promy wycieczkowe będą mogły być eksploatowane w sposób „niezawodny, wydajny i zrównoważony”, co umożliwi Virgin Voyages „skoncentrowanie się na zapewnieniu pasażerom rejsów wycieczkowych wyjątkowego wypoczynku”.

Kompleksowa umowa zawarta na okres dziesięciu lat dotyczy konserwacji statków wycieczkowych należących do Virgin Voyages w całym cyklu życia. Kontrakt dotyczy również usługi dynamicznego planowania konserwacji na podstawie zdalnego monitorowania wartości rejestrowanych przez przyrządy okrętowe, dotyczących wydajności poszczególnych podsystemów jednostek.

Zobacz też: Minister Marek Gróbarczyk: chcemy zatrzymać trend „umuzealniania stoczni”.

Fińska grupa technologiczna Wartsila podkreśla, że umożliwi to wydłużenie okresów pomiędzy przeglądami technicznymi, podczas których statki nie będą wymagały konserwacji. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania remonty i prace konserwacyjne będzie można planować tak, aby je dopasować do harmonogramów eksploatacji statków. To z kolei pozwoli na wyeliminowanie niepotrzebnych przestojów w użytkowaniu jednostek.

Umowa obejmuje także też usługi zdalnego wsparcia operacyjnego oraz dostawę części zamiennych i usług technicznych związanych ze wsparciem silników. Kontrakt dotyczy również kompleksowego szkolenia dla personelu armatora.

Trzy jednostki, które będą składały się na flotę Virgin Voyages, wejdą do użytkowania odpowiednio w latach 2020, 2021 i 2022. Wszystkie zostaną wyposażone w zaawansowane technologicznie silniki Wartsila46F, hybrydowy system absorbcyjny oraz system selektywnej redukcji katalitycznej do oczyszczania spalin. Statki otrzymają także system nawigacyjny Nacos, również oferowany przez fińską firmę.

Zobacz też: Największa stocznia świata z zamówieniem na budowę czterech gazowców LNG.

Virgin Voyages to spółka joint venture zawiązana przez Virgin Group i Richarda Bransona. Linia wycieczkowa ma wyróżniać się na tle konkurencji wyrafinowanym gustem oferowanych usług. Stuart Hawkings, wiceprezes Virgin Voyages, podkreśla, że nowa spółka stara się na nowo zdefiniować wakacje na morzu. Firma chce stworzyć nowe podejście do podróży morskich. Jak dodaje Stuart Hawkings, dzięki umowie z fińską grupą technologiczną Wartsila statki należące do floty Virgin Voyages będą funkcjonować wydajnie i sprawnie.

Podpis: am

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.