Podczas targów MSPO 2019 koncern Leonardo poinformował, że podczas odbywających się w maju wielonarodowych manewrów morskich Formidable Shield 2019 z sukcesem użyto produkowany przez tę firmę wielofunkcyjny radarowy system skanowania aktywnego (ang. Multi-Function Radar Active, MFRA), który był zainstalowany na należącej do marynarki wojennej Włoch fregacie typu Carlo Bergamini (FREMM).

W informacji prasowej Leonardo poinformowało, że system MFRA został wykorzystany do wykrywania, klasyfikowania oraz śledzenia pocisków balistycznych. Zdaniem producenta wykazał on wyjątkową dokładność w scenariuszach walki odpowiadających mieszance konwencjonalnych zagrożeń ponaddźwiękowych i balistycznych, potwierdzając swoją przydatność do obrony przeciwrakietowej. Orócz działaniem w roli systemu wczesnego ostrzegania wobec nadlatujacych zagrożeń, dodatkowo wspierał neutralizację pocisków balistycznych.

 

Zgodnie z zaplanowanym scenariuszem MFRA wykrył i śledził wystrzelony pocisk balistyczny oraz był zdolny do wyliczenia jego spodziewanego punktu uderzenia. W kolejnym etapie ów dane udostępniono jednostkom innych państw uczestniczących w manewrach poprzez zastrzeżoną sieć NATO przy wykorzystaniu systemu zarządzania walką „Sadoc3” CMS również produkcji Leonardo.

 

– Te informacje mają ogromne znaczenie dla międzynarodowego systemu obronnego ponieważ umożliwiają przesłanie alarmu do strefy uderzenia i wybór najskuteczniejszego środka przeciwdziałania. Zdolność precyzyjnego określenia punktu uderzenia pocisku balistycznego oraz danych kinematycznych została udowodniona podczas manewrów Formidable Shield, potwierdzając możliwości włoskiej Marynarki Wojennej do pełnienia wiodącej roli w operacjach międzynarodowych. – poinformowało Leonardo w informacji prasowej.

 

Oprócz możliwości w zakresie wykrywania i śledzenia pocisków rakietowych, MFRA zaprezentował swoją wielozadaniowość poprzez realizację zadań w obszarze wyznaczania celów i nadzoru przestrzeni powietrznej. Działanie systemu obejmowało również autonomiczne wykrywanie zagrożeń balistycznych niedaleko punktu uderzenia, dając szansę na ich likwidowanie za pomocą systemów obrony przeciwrakietowej.

 

MFRA jest pierwszym morskim wielofukcyjnym radarem dookólnym z aktywnym elektronicznym systemem skanowania pracującym w paśmie C. Jest wytwarzany przez włoski koncern zbrojeniowy Leonardo i dał początek rodzinie radarów KRONOS. Jak wynika z informacji ze strony producenta, do dziś sprzedano ponad 40 systemów tego typu, a radary KRONOS znajdują się na wyposażeniu jednostek marynarek wojennych wielu państw świata. Również nowe okręty Marina Militare będą miały na pokładzie ten system radarowy.

 

Międzynarodowe ćwiczenia morskie Formidable Shield 2019 odbywały się w dniach 7-19 maja i wzięło w nich udział dziewięć państwa: Kanada, Dania, Francja, Włochy, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, które kierowały całością działań (w sumie 13 okrętów ponad 10 statków powietrznych i około 3300 uczestników). Wsparcie zapewniały również Niemcy oraz Belgia. Głównym celem manwerów była realizacja ćwiczeń w obszarze obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Wydarzenie to miało miejsce w pobliżu szkockich wysp w rejonie archipelagu Hebryd Zewnętrznych.

Podpis KM