MBDA Mistral / Portal Stoczniowy

Pod koniec 2018 r. MBDA z powodzeniem zademonstrowała użycie pocisku Mistral przeciwko szybkim łodziom motorowym (Fast Inshore Attack Craft, FIAC). Wiele delegacji zagranicznych wzięło udział w pokazowym strzelaniu, które przeprowadzono z użyciem znajdującego się na lądzie morskiego automatycznego zestawu SIMBAD-RC, z którego wystrzelono pocisk w celu unieszkodliwienia szybkiej, zdalnie sterowanej łodzi półsztywnej, znajdującej się w odległości ponad 3 kilometrów od wybrzeża. Scenariusz miał odzwierciedlać zdolności okrętu do samoobrony przed zagrożeniem asymetrycznym (atak sił specjalnych lub terrorystów).

W najnowszej wersji, będącej w służbie francuskich sił zbrojnych, Mistral jest pociskiem obrony powietrznej, wyposażonym w samonaprowadzającą głowicę termolokacyjną z zaawansowanymi możliwościami przetwarzania obrazu, które pozwalają zwalczać z dużej odległości cele mające małą sygnaturę termiczną (takie jak bezzałogowe statki powietrzne, kierowane pociski rakietowe i szybkie łodzie motorowe), jednocześnie mającym doskonałą odporność na działanie zakłóceń.

SIMBAD-RC to zdalnie sterowany morski system obrony powietrznej bardzo bliskiego zasięgu, który zapewnia doskonałe zdolności obrony przeciwko różnorodnym zagrożeniom, od samolotów bojowych przez pociski przeciwskrętowe, aż po niewielkie cele, takie jak bezzałogowe statki powietrzne.

System można łatwo zainstalować na pokładzie okrętu, dzięki czemu małe okręty lub jednostki pomocnicze mogą dysponować rzeczywistymi zdolnościami do samoobrony lub nawet zapewnić wzmocnienie obrony powietrznej innych typów okrętów nawodnych. W każdym zestawie znajdują się dwa gotowe do wystrzelenia pociski Mistral. Zestaw jest kierowany zdalnie, dzięki czemu operator pozostaje ukryty w centrum operacyjnym okrętu, a tym samym zapewniona jest dłuższa gotowość operacyjna w przypadku alarmu bojowego.

– MBDA nieustannie robi wszystko, by pomóc siłom zbrojnym w optymalnym wykorzystaniu inwestycji w nasze produkty – powiedział prezes MBDA Antoine Bouvier. -Prezentacja połączenia zestawu SIMBAD-RC i pocisku Mistral do zwalczania celów powierzchniowych odzwierciedla naszą politykę wzbogacania systemów o dodatkowe możliwości, wykraczające poza pierwotne zastosowanie – dodał.

MBDA to koncern o międzynarodowej strukturze własnościowej. Jego udziałowcami są: Airbus (37,5 proc.), BAE Systems (37,5 proc.) oraz Leonardo (25 proc.). Firma jest producentem pocisków i systemów rakietowych dla różnych rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz sił powietrznych. W ofercie MBDA znajduje się 45 systemów rakietowych oraz środków przeciwdziałania. Jednocześnie firma pracuje nad 15 kolejnymi rozwiązaniami.

W 2017 roku koncern MBDA wygenerował obroty na poziomie 3,1 mld euro, a portfel jego zamówień poszybował do wysokości 16,8 mld euro.

Podpis: TZ