Rheinmethall fregaty Halifax / Portal Stoczniowy.

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall Defence pozyskał kontrakt na modernizację systemu samoobrony fregat kanadyjskiej marynarki wojennej.

Rheinmetall podał w komunikacie, że wartość zamówienia wynosi 20 mln dolarów kanadyjskich, czyli ok. 12 mln euro. Kontakt dotyczy rozszerzenia systemu samoobrony MASS (Multi Ammunition Softkill System) zamontowanych na fregatach klasy Halifax. MASS to zautomatyzowany system celów pozornych, który chroni okręt przed atakami pocisków przeciwokrętowych. System wykorzystuje wyrzutnie celów pozornych, których zadaniem jest zakłócenie działania głowic naprowadzających rakiet wystrzelonych przez nieprzyjaciela. System jest w stanie zakłócić pociski naprowadzane przez podczerwień, fale radarowe, promienie lasowe oraz głowice optoelektroniczne.

Realizację kontraktu zaplanowano na cztery lata. Jak podkreśla niemiecki koncern, umowa zakłada współpracę pomiędzy zakładem przemysłowym Rheinmetall we Fronau w Bawarii oraz spółka Rheinmetall Canada Inc. w Quebecu. Pieniądze z kontraktu zostaną rozdzielone po równo: sześć mln euro trafi na konto bawarskiego zakładu i taka sama kwota zostanie w Kanadzie.

Najważniejszy element modernizacji to rozbudowa wyrzutni celów pozornych systemu MASS. Obecnie na fregatach Halifax zamontowany jest system w wersji z podwójnymi wyrzutniami. Po modernizacji wyrzutnie będą potrójne. Rheinmetall podkreśla, że poszczególne elementy i podzespoły niezbędne do przeprowadzenia modernizacji zostaną wysłane do kanadyjskiej spółki Rheinmetall. Tam wyrzutnie systemu MASS zostaną zmontowane i przetestowane przed zainstalowaniem na pokładzie okrętów.

To nie pierwsza tego rodzaju współpraca pomiędzy kanadyjską marynarką wojenna i niemieckim koncernem zbrojeniowym. W 2009 r. resort obrony Kanady podpisał umowę z Rheinmetallem na wyposażenie dwunastu fregat klasy Halifax w systemy samoobrony MASS. Kanadyjczycy kupili wówczas od niemieckiego koncernu również pociski pozorane Omnitrap oraz MASS-Dueras – to amunicja do sytemu, czyli wabiki na wrogie rakiety.

System MASS został opracowany z zakładzie Rheinmetall we Fronau z myślą o zapewnieniu okrętom ochrony przed pociskami przeciwokrętowymi. Według informacji niemieckiego koncernu, system ten może być montowany na okrętach nawodnych wszelkiego typu. Ponadto istnieje możliwość integracji MASS z okrętowymi systemami dowodzenia i uzbrojenia, ale może on również funkcjonować jako system wyizolowany. Do tej pory Rheinmetall dostarczył 224 wyrzutnie systemu MASS. Zostały one zamontowane na okrętach trzynastu marynarek wojennych różnych państw świata.

Dwanaście fregat rakietowych klasy Halifax to trzon kanadyjskiej marynarki wojennej. Okręty mierzą po 134 m długości i 16,4 m szerokości. Ich wyporność to 4 750 ton, załogę stanowi 225 oficerów i marynarzy.

Dziewięć pierwszych fregat zbudowała stocznia Saint John Shipyards, a trzy kolejne stocznia Marine Industries Shipyards. Kolejne jednostki wchodziły do służby w kanadyjskiej marynarce w latach 1992-1997.

W 2007 r. kanadyjski rząd uruchomił program modernizacji fregat klasy Halifax. Okręty otrzymały nowe systemy dowodzenia, systemy rakiet przeciwokrętowych Harpoon, nowe radary i systemy identyfikacji swój-obcy (IFF), systemy zwalczania min oraz taktyczne systemy transmisji danych. Modernizacja pierwszej fregaty została zakończona w 2010 r., a cały program ma zakończyć się w tym roku. Pozyskanie systemów MASS od niemieckiego koncernu jest elementem planu modernizacyjnego.

Podpis: TZ