Nowe okręty podwodne dla Rosji / Portal Stoczniowy

W listopadzie 2020 r. rosyjska Flota Pacyficzna otrzyma dwa nowe okręty podwodne z napędem dieslowo-elektrycznym klasy Warszawianka, podała rosyjska agencja informacyjna TASS

Agencja przypomina, że budowa tych okrętów podwodnych rozpoczęła się w czerwcu 2017 r. Projekt przygotowało Centralne Biuro Projektowe Rubin, mieszczące się w Petersburgu. Okręty otrzymają nazwy Pietropawłowsk Kamczacki oraz Wołchow. Wcześniej do służby w rosyjskiej marynarce wojennej weszło sześć okrętów tego typu. Jednostki te obecnie znajdują się na wyposażeniu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Z informacji przekazanych przez rosyjską agencją TASS wynika, że projekt budowy dwóch okrętów podwodnych typu Warszawianka wpadł w poślizg. Uprzednio rosyjskie władze zapowiadały, że jednostki wejdą do służby w rosyjskiej flocie w listopadzie 2019 r.

Program pozyskania okrętów podwodnych typu Warszawianka zakłada, że do 2022 r. do służby w rosyjskiej Flocie Pacyficznej wejdzie w sumie sześć takich jednostek.

Okręty podwodne budowane są na podstawie kontraktu, jaki rosyjskie ministerstwo obrony podpisało z dwoma firmami należącymi do koncernu United Shipbuilding Corporation: Stocznią Admiralską w Petersburgu oraz stocznią w Armur. Umowa została podpisana we wrześniu 2016 r.

Szósty okręt podwodny tej klasy dla Floty Czarnomorskiej – o nazwie Kołpino, który został zwodowany w czerwcu 2016 r. – miał być ostatnią tego typu jednostką dla rosyjskiej floty, jednak opóźnienia w realizacji programu okrętów podwodnych z napędem elektrycznym typu Łada (projektu 677) spowodowały, że rosyjski resort obron podjął decyzję o zamówieniu kolejnych sześciu okrętów typu Warszawianka, tym razem dla Floty Pacyficznej.

Okręty podwodne typu Warszawianka są uzbrojone w wyrzutnie torped do zwalczania okrętów podwodnych, a także wyrzutnie pocisków manewrujących Kalibr. Jednostki mają wyporność 4 tys. on i zabierają na pokład 52 oficerów i marynarzy. Okręty tego typu osiągają prędkość 17 węzłów, zanurzają się na głębokość 300 metrów i mogą operować nieprzerwanie przez 45 dni. Warszawianki mierzą 63 m długości oraz prawie 10 m szerokości.

Agencja TASS podkreśla, że jednostki typu Warszawianka należą do najcichszych okrętów podwodnych na świecie.

Podpis: AM