Fragata Admirał Essen / Portal Stoczniowy

We wtorek fregata projektu 11356 P/M (typu Admirał Grigorowicz) Admirał Essen wpłyneła na Morze Czarne i skierowała się do portu wojennego w Sewastopolu. Jak podało biuro prasowe Floty Czarnomorskiej, okręt właśnie zakończył misję w ramach stałej obecności rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym.

Według informacji przekazanych przez biuro prasowe Floty Czarnomorskiej, fregata Admirał Grigorowicz operowała na Morzu Śródziemnym od sierpnia tego roku. We wtorek jednostka przepłynęła cieśniny Dardanele oraz Bosfor o obrała kurs na bazę marynarki wojennej w Sewastopolu.

Może Cię zainteresować:

Marynarka wojenna Niemiec: miliardy euro na nowe okręty w przyszłym roku

Marynarka wojenna Niemiec: miliardy euro na nowe okręty w przyszłym roku

We wtorek fregata projektu 11356 P/M (typu Admirał Grigorowicz) Admirał Essen wpłyneła na Morze Czarne i skierowała się do portu wojennego w Sewastopolu. Jak podało biuro prasowe Floty Czarnomorskiej, okręt właśnie zakończył misję w ramach stałej obecności rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym. Czytaj dalej

W 2018 roku fregata spędziła ok. 300 dni w morzu. Podczas operowania na Morzu Śródziemnym Admirał Essen wziął udział w ćwiczeniach, którymi dowodził dowódca rosyjskiej marynarki wojennej. Podczas ćwiczeń załoga okrętu trenowała walkę samodzielną oraz w zespole okrętów. Sprawdzono systemy uzbrojenia, a ćwiczenia obejmowały zwalczanie obiektów nawodnych i celów powietrznych oraz elementy walki przeciwminowej.

Fregata Admirał Essen to okręt projektu 11356 P/M. Pierwsza jednostka tego typu – o nazwie Admirał Grigorowicz – została włączona do służby w rosyjskiej marynarce wojennej w marcu 2016 roku. Jej budowa w kalinigradzkiej stoczni Jantar trwała sześć lat. W sumie – obecnie – Rosjanie dysponują trzema okrętami tego typu (Admirał Grigorowicz, Admirał Essen, Admirał Makarow), które wchodzą w skład Floty Czarnomorskiej. Stocznia Jantar w Kalinigradzie buduje jeszcze trzy fregaty tego typu. Dwie z nich są przeznaczone na sprzedaż dla Indii, o czym już pisaliśmy na Portalu Stoczniowym.

Co do samej fregaty Admirał Essen, to to jej budowa trwała pięć lat: stępkę położono w lipcu 2011 roku, a w czerwcu 2016 roku jednostka została wprowadzona do linii. Wyporność okrętu wynosi ponad 3,6 tys. ton. Fregata mierzy 124,8 m długości oraz 15,2 m szerokości. Jej załogę stanowi 200 osób, a prędkość, którą osiąga, wynosi 30 węzłów.

Systemy uzbrojenia, które przenosi okręt, pozwalają mu na wykonywania zadań zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych oraz wykonywania uderzeń na cele lądowe. Jednostka przenosi standardowe systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Na pokładzie fregaty znajdują się lądowisko oraz hangar dla jednego śmigłowca do zwalczania okrętów podwodnych Ka-27PL lub Ka-31.

Fregaty tego typu zostały wyposażone w ośmiokomorową wyrzutnię pionowego startu przystosowaną do użycia pocisków z rodzin Kalibr, Oniks oraz Zirkon. Z informacji ujawnionych przez biuro prasowe Floty Czarnomorskiej wynika, że okręt Admirał Essen jest uzbrojony w pociski Kalibr o zasięgu do 2,6 tys. km.

Podpis: tz