Korweta rakietowa Karakurt / Portal Stoczniowy

23 października w stocznie Pella w Otradnoje, w pobliżu Sankt Peterburgu zwodowano siódmą z zamówionych do tej pory korwet rakietowych klasy Karakurt, budowanych dla rosyjskiej marynarki wojennej. Jednostka otrzymała nazwę Burya.

Okręt ma zostać włączony do służby w 2020 roku. Jeszcze nie wiadomo, gdzie będzie służył. Rosyjskie ministerstwo obrony bierze pod uwagę Flotę Północną oraz Flotę Bałtycką. W sumie rosyjska marynarka wojenna ma zamiar pozyskać 22 korwet rakietowych typu Karakurt. Cztery jednostki mają wzmocnić Flotę Bałtycką.

Zobacz też: Huntington Ingalls Industries: ruszyła budowa śmigłowcowa USS Bougainville.

Serwis internetowy navyrecognition.com zwraca uwagę, że pierwsza korweta projektu 22800 została zwodowana w Leningradzkiej Stoczni Pella w lipcu, a druga w listopadzie 2017 roku. Trzeci okręt zwodowano w maju bieżącego roku, o czym pisaliśmy na Portalu Stoczniowym. Z kolei okręty czwarty, piąty i szósty są obecnie budowane w stoczni w Otradnoje, ale jeszcze ich nie zwodowano. Siódma z zamówionych jednostek właśnie została zwodowano. Pierwsza korweta projektu 22800 o nazwie Uragan właśnie przechodzi próby morskie.

Z kolei rosyjska agencja prasowa TASS podaje, że budowa serii okrętów projektu 22800 jest elementem państwowego programu rozbudowy floty wojennej. Jego celem jest modernizacja rosyjskiej marynarki wojennej i wyposażenie jej w nowe okręty przenoszące uzbrojenie wysokiej precyzji.

Zobacz też: BAE Systems: fregaty Typu 26 wybrane dla marynarki wojennej Kanady.

Korwety klasy Karakurt to niewielkie jednostki, mierzące 67 m długości oraz 11 m szerokości (wyporność 800 ton). Okręty mają osiągać prędkość 30 węzłów i zasięg 2,5 tys. mil morskich. Uzbrojenie jednostki projektu 22800 to: armata AK-176MA kal. 76 mm, wyrzutnia rakietowa pionowego startu dla rakiet P-Oniks lub Kalibr-NK. Okręty, począwszy od trzeciego z kolei, będą uzbrojone także w system rakietowo-artyleryjski Pancyr-M. Poza tym na jednostkach zamontowane będą dwa karabiny maszynowe kal. 14,5 mm.

Podpis: am

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.