Fot. Denis Kozhevnikov\TASS via Getty Images

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało we wtorek, że rozmieściło kilka nowych systemów obrony przeciwrakietowej S-300V4 na Kurylach Południowych. Od zakończenia II wojny światowej wyspy te są przedmiotem sporu pomiędzy Moskwą i Japonią.

Stacja telewizyjna Zwiezda podała, że mobilne systemy obrony powietrznej, zaprojektowane do przeciwdziałania m.in. atakom balistycznym, zostały rozlokowane na Iturup, jednej z czterech wysp, znajdujących się w posiadaniu Rosji, do których prawa rości sobie Japonia.

„Systemy przeciwlotnicze bliskiego zasięgu są już na służbie na wyspie Iturup na Sachalinie. Teraz przybyła »ciężka artyleria« obrony powietrznej. Tak zwany duży system obrony powietrznej: S-300V4” – podała Zwiezda.

Rosja już w październiku oświadczyła, że planuje po raz pierwszy rozmieścić system rakietowy na wyspach, ale będzie to część ćwiczeń wojskowych, a nie służby bojowej.

Spór o Kuryle

Rosja i Japonia wciąż nie podpisały po II wojny światowej traktatu pokojowego z powodu sporu terytorialnego o Kuryle. Rosja nazywa sporne wyspy Kurylami Południowymi, a Japonia – Terytoriami Północnymi.

ZSRR zajął je w 1945 r., przyłączywszy się do wojny z Japonią. W latach 1947-1949 japońska ludność czterech wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Źródło: PAP