Rosja będzie uwzględniać nastawienie NATO w swoim planowaniu wojskowym i dotyczącym polityki zagranicznej – zapowiedziała w piątek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując oceny Sojuszu na temat zagrożenia ze strony Moskwy.

Rzeczniczka oświadczyła, że w Sojuszu Północnoatlantyckim utrzymuje się “postawa konfrontacyjna”.

Zacharowa określiła jako “kłamstwo” wypowiedzi sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o tym, że Rosja odmawia dialogu. Zapewniła, że Moskwa “zaproponowała dialog merytoryczny”, a odmówiła “udziału w zaplanowanej z góry kampanii PR”.

“Wszystkie te propozycje są na stole pana Stoltenberga, może on przejrzeć papiery, znaleźć je i przestać rozpowszechniać dezinformację o tym, że Rosja jakoby odmawia dialogu” – powiedziała Zacharowa.

Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że relacje między Rosją i NATO są “skomplikowane” już od jakiegoś czasu. “Jest to skutek zachowania Rosji, która łamie prawo międzynarodowe, używa siły militarnej przeciwko sąsiadom – Gruzji i Ukrainie, ale także jest odpowiedzialna za agresywne działania wobec państw NATO – powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

Źródło: PAP