Posejdon / Portal Stoczniowy

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin poinformował 20 lutego, że pierwszy okręt podwodny z nuklearnym pojazdem bezzałogowym Posejdon na pokładzie wyruszy w rejs już wiosną tego roku.

Pojazd podwodny Posejdon, określany wcześniej kryptonimem “Status-6”, a w nomenklaturze amerykańskiej “Kanyon” to broń typowo ofensywna, której użycie można sobie wyobrazić tylko w przypadku pełnoskalowego konfliktu z użyciem broni atomowej. W założeniu ma być zdolny do niezależnego operowania przez długi czas, pokonania 5400 kilometrów i skrytego podejścia w okolice wybranego portu lub nadbrzeżnego miasta. Tam może uaktywnić przenoszony ładunek nuklearny o sile szacowanej nawet na około dwie megatony. Oznacza to możliwość zniszczenia za jego pomocą zgrupowania floty, bazy morskiej, nadmorskiego miasta, albo do wywołania fali radioaktywnego tsunami.

Pojazdy Posejdon o długości 24 metrów i średnicy 1,6 m mają być przenoszone po osiem sztuk przez specjalnie wybudowane w tym celu okręty podwodne z napędem atomowym. Obecnie w stoczni Siewmasz  w Siewierodwińsku budowane powstają dwie takie jednostki specjalnego przeznaczenia. I właśnie wyjście w morze takiego okrętu wraz z przynajmniej jednym ładunkiem specjalnym jest planowana na wiosnę. Docelowo ma takich okrętów powstać cztery: dwa  Floty Północnej i dwa do Floty Oceanu Spokojnego.

Może Cię zainteresować:

Nadchodzi ukraiński Neptun: nowy typ przeciwokrętowej rakiety manewrującej

Nadchodzi ukraiński Neptun: nowy typ przeciwokrętowej rakiety manewrującej

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin poinformował 20 lutego, że pierwszy okręt podwodny z nuklearnym pojazdem bezzałogowym Posejdon na pokładzie wyruszy w rejs już wiosną tego roku. Czytaj dalej

Na razie wiadomo, że w budowie znajdują się jednostki K-139 Biełgorad (okręt projektu 09852) bazujący na Projekcie 949A Antiej, którego przebudowę na okręt specjalnego przeznaczenia rozpoczęto w 2012 r. oraz Chabarowsk (okręt specjalny projektu 09851), którego stępkę położono w 2014 r. Obydwa budowane są przez stocznię Siewmasz w Siewierodwińsku. Na dzień dzisiejszy nie podano, który z okrętów będzie gotowy „wiosną” i wyjdzie w rejs testowy, ale prawdopodobnie będzie to Biełograd, którego produkcja rozpoczęła się wcześniej. Kilka tygodni temu Rosjanie informowali o testach pojazdu Posejdon prowadzonych na zamkniętym akwenie, na który nie mają wstępu okręty podwodne innych państw. Najwyraźniej zakończyły się one pomyślnie. Jeśli program nie napotka nieprzewidzianych trudności Posejdony wraz z ich nosicielami powinny pojawić się w służbie przed 2027 roku. Łącznie powstaną prawdopodobnie w 32 egzemplarzach.

Podpis: Maciej Szopa.