Niszczyciel Rosyjski / Portal Stoczniowy

Szef rosyjskiej Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej (United Shipbuilding Corporation) powiedział w rozmowie z rosyjską agencją prasową TASS, że liczy na pozyskanie kontraktu na budowę nowych niszczycieli rakietowych dla marynarki wojennej.

Prezes Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej Aleksiej Rakhmanov nie wskazał, która lub które ze stoczni należących do państwowego holdingu miałyby być odpowiedzialne za budowę okrętów. Cytowany przez rosyjską agencją prasową TASS szef grupy stoczniowej powiedział, że Zjednoczona Korporacja Stoczniowa liczy na pozyskanie kontraktu i dysponuje kompetencjami przemysłowymi niezbędnymi do jego realizacji.

Zobacz też: Szef BBN Paweł Soloch o marynarce wojennej: Polska potrzebuje fregat.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy może rozpocząć się budowa pierwszego niszczyciela rakietowego nowej generacji dla rosyjskiej marynarki wojennej. Szef stoczniowej grupy Aleksiej Rakhmanov powiedział, że trwają rozmowy w tej sprawie z rosyjskim ministerstwem obrony. Jak zaznaczył, negocjacje nie są łatwe.

Jak już pisaliśmy na Portalu Stoczniowym, zastępca dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej ds. uzbrojenia wiceadmirał Wiktor Bursuk zapowiadał wcześniej, że dokumentacja techniczna nowego niszczyciela będzie gotowa w 2020 roku i dopiero wówczas będzie mogła się rozpocząć budowa pierwszej jednostki. Zaznaczał też, że środki finansowe przeznaczone na realizację tego projektu zostały już zabezpieczone.

Zobacz też: Baltic Pipe: biznes czaka na budowę gazociągu. Przetargi ruszą w przyszłym roku.

Gotowy jest za to projekt niszczyciela klasy Lider (projektu 23560). Przygotowało go petersburskie Biuro Północne. Wiceszef Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej Igor Ponomarev zapewniał wcześniej, że rosyjski resort obrony zatwierdził projekt okrętu.

Program pozyskania przez rosyjską marynarkę wojenną jest już sporo opóźniony. Dlaczego tak jest oraz jakie parametry taktyczno-techniczne ma mieć nowy niszczyciel z napędem jądrowym dowiesz się z tego artykułu: Rosja: budowa nowych niszczycieli z napędem atomowym ruszy po 2020 r.

Podpis: tz

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.