Portal Stoczniowy

Brytyjski resort obrony wstrzymał program pozyskania „niskokosztowch” fregat Type 31 dla Royal Navy. Powód? Brak ofert spełniających rygorystyczne kryterium finansowania projektu.

Jak już pisaliśmy na Portalu Stoczniowym, program pozyskania niskokosztowych fregat Type 31 dla brytyjskiej marynarki wojennej, zakładał, że cena za jeden okręt będzie wynosiła 250 mln funtów. Kryterium to miało obejmować serię pięciu pierwszych okrętów. W sumie Londyn planował pozyskać do 10 takich fregat.

Teraz przyszłość projektu stanęła pod znakiem zapytania, ponieważ brytyjskie ministerstwo postanowiła go wstrzymać. Według oficjalnych informacji, powodem wstrzymania programu pozyskania niskokosztowych wielozadaniowych fregat rakietowych dla marynarki wojennej było niespełnienie przez żadnego z oferentów kryterium cenowego. Oznacza to, że żaden z podmiotów zainteresowanych udziałem w postępowaniu nie był w stanie wyprodukować okrętu spełniającego wymagania brytyjskiego ministerstwa obrony za cenę 250 mln funtów. Oficjalną decyzję w tej sprawie oferenci otrzymali 20 lipca.

Zobacz też: Bułgaria: marynarka wojenna otrzyma dwa nowe okręty bojowe.

Wywołało to żywą dyskusję polityczną na temat okrętowego programu. Według serwisu internetowego IHS Jane, proces pozyskiwania okrętów zostanie usprawniony, a samo postępowanie przetargowe szybko  będzie wznowione. Z kolei brytyjski dziennik Times sugeruje, że zawieszenie realizacji programu pozyskania niskokosztowych fregat nie wynika z braku ofert spełniających kryteria postawione przez resort obrony, ale raczej z braku pieniędzy w budżecie na zakup nowych jednostek. Luke Pollard, parlamentarzysta z ramienia partii laburzystów, napisał na Twitterze, że brytyjski rząd w budżecie ministerstwa obrony nie uwzględnił finansowania na pozyskanie fregat.

Sam program pozyskania niskokosztowych wielozadaniowych fregat rakietowych brytyjski resort obrony ogłosił w ubiegłym roku. Według zapowiedzi z tamtego okresu, pierwszy okręt miał rozpocząć służbę w Royal Navy w 2023 roku, ale wobec wstrzymania programu termin ten najprawdopodobniej zostanie przesunięty. Jednocześnie rzecznik prasowy brytyjskiego ministerstwa obrony powiedział serwisowi Forces News, że ministerstwo nadal chce, żeby pierwszy okręt został dostarczony w 2023 roku. Jak dodał, resort jest przekonany, że przemysł sprosta wyzwaniu dostarczenia fregat po ustalonej cenie.

Zobacz też: Port Gdańsk przeładunkowym liderem. Wyniki szybują na rekordowy poziom.

Do udziału w przetargu na dostawę nowych fregat Type 31 dla brytyjskiej marynarki zgłosiły się dwa konsorcja. Pierwsze, składające się z Cammel Laird i BAE Systems zaproponowało fregatę Leander. Drugie konsorcjum pod kierownictwem koncernu Babcock zaproponowało okręt Arrowhead. Szczegółowo piszemy o nim tutaj.

Podpis: tz

Marynarka wojenna – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.