Okręt patrlowy Royal Navy HMS Trent wyrusza do Zatoki Gwinejskiej, aby wziąć udział w patrolach bezpieczeństwa morskiego. Jednostka zamierza  również wesprzeć sojuszników w Afryce Zachodniej.

Jako pierwszy okręt Royal Navy operujący w tym regionie od trzech lat, ma zademonstrować zaangażowanie Wielkiej Brytanii w długotrwałą misję w tym regionie, jako że międzynarodowe wysiłki koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa w Zatoce Gwinejskiej po bardzo trudnym roku 2020, w którym to nastąpił wzrost porwań statków handlowych.

Brytyjski okręt patrolowy HMS Trent po okresie konserwacji i rotacji załogi kończy w tym tygodniu przygotowania do patrolu w Afryce Zachodniej na wodach w pobliżu Gibraltaru. Po przybyciu do Zatoki Gwinejskiej, patrolowiec typu River odwiedzi Nigerię, Ghanę, Senegal, Gambię i Wyspy Zielonego Przylądka. Jednostka weźmie również udział w prowadzonych przez Francję wielonarodowych ćwiczeniach szkoleniowych, znanych jako Ćwiczenie Grand African Nemo. Ćwiczenia pozwolą na zgromadzenie międzynarodowych partnerów w tym regionie. Załoga HMS Trent weźmie również udział w konferencji Friends of the Gulf of Guinea (FoGG) G7++ w Dakarze, której Wielka Brytania współprzewodniczy z gospodarzami – Senegalem.

Podczas swojego pobytu w Zatoce Gwinejskiej jednostka Royal Navy będzie prowadziła patrole bezpieczeństwa morskiego, a także wspierała partnerskie marynarki wojenne pomagając im w rozwijaniu kluczowych umiejętności morskich jak również opracowywaniu planów przyszłych operacji w tym regionie. HMS Trent przewozi na pokładzie kontyngent Royal Marines z 42 Commando, który będzie szkolił siły partnerskie w całym regionie w takich umiejętnościach jak wchodzenie na pokład i przeszukiwanie podejrzanych statków, a także w zakresie postępowania z porywaczami i umiejętności medycznych. Zespół jest szkolony w operacjach wejścia na pokład, które pomogą w walce z nielegalną działalnością, taką jak piractwo, przemyt narkotyków i terroryzm.

“To rozmieszczenie pokazuje, jak Wielka Brytania wzmacnia swoją pozycję na światowej scenie, aby stawić czoła wspólnym międzynarodowym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa morskiego” – powiedział minister sił zbrojnych Wielkiej Brytanii James Heappey. “Pracując ramię w ramię z naszymi sojusznikami, wykorzystujemy nasze wysłane do przodu Siły Zbrojne do zwalczania zagrożeń u źródła, czyniąc świat bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich.”

Rozmieszczenie HMS Trent w regionie następuje w momencie, gdy międzynarodowa uwaga powraca do tego regionu. W poprzednich latach piractwo nasilało się w ostatnich miesiącach roku kalendarzowego, po ustąpieniu sezonu burz tropikalnych. Dania ogłosiła również plany wysłania na początku 2020 roku jednego ze swoich okrętów do Zatoki Gwinejskiej, aby również wspomóc wysiłki na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa morskiego.

UNODC pochwaliło ostatnio rząd Nigerii, Nigeryjską Agencję Administracji i Bezpieczeństwa Morskiego (NIMASA) oraz nigeryjską marynarkę wojenną za ich wysiłki na rzecz poprawy bezpieczeństwa morskiego w regionie. Na spotkaniu, przedstawiciel Nigerii podkreślił wysiłki swojego kraju, zintegrowaną infrastrukturę bezpieczeństwa narodowego i ochronę szlaków morskich, znaną jako Deep Blue Project, która została uruchomiona w połowie roku i skupia się na działaniach piratów na morzu i lądzie.

Przedstawiciele Nigerii zwrócili uwagę na sprawozdanie Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) za pierwsze sześć miesięcy 2021 r., które wykazało, że nastąpił ogólny spadek liczby zgłoszonych incydentów w Zatoce Gwinejskiej. Władze kraju oczekują współpracy z międzynarodowymi partnerami w celu dalszej poprawy bezpieczeństwa w całej Zatoce Gwinejskiej.

Autor: MD/The Maritime Executive

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/