Fot. Rosyjskie Okręty Wojenne na Kurylach/Sputnik

Rosja rozpoczęła manewry wojskowe na Wyspach Kurylskich – poinformowało w środę ministerstwo obrony. W ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji bierze udział ponad 500 żołnierzy. Kuryle są przedmiotem sporu terytorialnego między Rosją a Japonią.

Rosja w zeszłym miesiącu ogłosiła, że rozbudowuje swoją infrastrukturę militarną na archipelagu.

W zeszłym tygodniu prezydent Władimir Putin ogłosił zaś zachęty i ulgi podatkowe dla inwestycji na Wyspach Kurylskich, z których będą mogli korzystać również japońscy przedsiębiorcy.

Przez ostatnie lata Rosja i Japonia wielokrotnie na szczeblu przywódców omawiały kwestię rozstrzygnięcia sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie, nazywane przez Tokio Terytoriami Północnymi. Nie udało się jednak osiągnąć postępu.

Japonia domaga się od Rosji zwrotu czterech wysp, które wojska sowieckie zajęły wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Tokio uważa te zamieszkane przez 20 tys. osób wyspy za “integralną część terytorium Japonii”. Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po zakończeniu wojny, mimo że ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1956 roku.

Źródło: PAP

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/