Konsorcjum inwestorów z udziałem EDPR, Engie i Mitsubishi wykonało duży krok umożliwiający rozpoczęcie budowy wielkiej morskiej farmy wiatrowej. Budowę większych farm wiatrowych na morzu szykują tylko Duńczycy z Orsted.
Portugalski koncern energetyczny EDPR, związana z japońskim koncernem Mitsubishi spółka Diamond Generating Europe Limited oraz francuski koncern Engie ogłosiły zagwarantowanie finansowania dla projektu morskiej farmy wiatrowej Moray East o docelowej mocy 950 MW.
Dzisiaj podpisano umowy dotyczące finansowania projektu z syndykatem 16 banków komercyjnych, duńską rządową agencją kredytów eksportowych EKF oraz Japan Bank for International Cooperation.
Może Cię zainteresować:

Centrala Polskiej Grupy Energetycznej przejmie offshore? Jest nowy prezes PGE Energia Odnawialna
Realizacja tego projektu to efekt wygranej w ostatniej aukcji dla offshore przeprowadzonej w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh.
Sprzedaż energii będzie rozliczana w systemie kontraktów różnicowych – podobnym do mechanizmu zastosowanego w polskim systemie aukcyjnym. Zgodnie z jego zasadami, inwestorowi przysługuje prawo do stałego przychodu ze sprzedaży energii, zgodnie z ceną zagwarantowaną w aukcji. W przypadku, gdy energia zostanie sprzedana na rynku poniżej tej ceny, operator systemu powinien wypłacić producentowi brakującą różnicę, jednak w sytuacji, gdy inwestor sprzeda energię drożej, wówczas będzie musiał zwrócić nadwyżkę.
Farma wiatrowa Moray East ma powstać na Morzu Północnym w odległości około 20-30 km od brytyjskiego wybrzeża, na głębokościach sięgających ok. 35-50 metrów. W jej skład wejdą elektrownie wiatrowe japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas. Wybrano model o jednostkowej mocy 9,5 MW – tak duże turbiny nie pracują jeszcze na żadnej komercyjnej farmie wiatrowej. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2022.
Może Cię zainteresować:
Mały przełom w offshore: MHI Vestas wprowadza na rynek nową turbinę
Taką samą cenę za energię jak w przypadku Moray East zaproponował inny ze zwycięzców brytyjskiej aukcji dla offshore z 2017 roku – duński Orsted, zabezpieczając sobie prawo do sprzedaży energii z farmy wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1386 MW. To właśnie ta morska farma wiatrowa po uruchomieniu będzie największą tego typu inwestycją na świecie.
Orsted zbuduje również na Morzu Północnym farmę wiatrową Hornsea Project One o mocy 1,218 GW, która powstanie na powierzchni 407 km2 i na którą złożą się turbiny o mocy 7 MW – wyprodukuje je również Siemens Gamesa. Budowa tej farmy wiatrowej ma się zakończyć w roku 2020.
Źródło: gramwzielone.pl