MHI Vestas / Portal Stoczniowy

Konsorcjum inwestorów z udziałem EDPR, Engie i Mitsubishi wykonało duży krok umożliwiający rozpoczęcie budowy wielkiej morskiej farmy wiatrowej. Budowę większych farm wiatrowych na morzu szykują tylko Duńczycy z Orsted.

Portugalski koncern energetyczny EDPR, związana z japońskim koncernem Mitsubishi spółka Diamond Generating Europe Limited oraz francuski koncern Engie ogłosiły zagwarantowanie finansowania dla projektu morskiej farmy wiatrowej Moray East o docelowej mocy 950 MW.

Dzisiaj podpisano umowy dotyczące finansowania projektu z syndykatem 16 banków komercyjnych, duńską rządową agencją kredytów eksportowych EKF oraz Japan Bank for International Cooperation.

Może Cię zainteresować:

Centrala Polskiej Grupy Energetycznej przejmie offshore? Jest nowy prezes PGE Energia Odnawialna

Centrala Polskiej Grupy Energetycznej przejmie offshore? Jest nowy prezes PGE Energia Odnawialna

Konsorcjum inwestorów z udziałem EDPR, Engie i Mitsubishi wykonało duży krok umożliwiający rozpoczęcie budowy wielkiej morskiej farmy wiatrowej. Budowę większych farm wiatrowych na morzu szykują tylko Duńczycy z Orsted. Czytaj dalej
Umowa zakłada finansowanie dłużne w wysokości 2,1 mld funtów oraz dodatkowo finansowanie pomocnicze o wartości 0,5 mld funtów. Finansowe zamknięcie projektu ma nastąpić do końca tego roku.

Realizacja tego projektu to efekt wygranej w ostatniej aukcji dla offshore przeprowadzonej w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh.

Sprzedaż energii będzie rozliczana w systemie kontraktów różnicowych – podobnym do mechanizmu zastosowanego w polskim systemie aukcyjnym. Zgodnie z jego zasadami, inwestorowi przysługuje prawo do stałego przychodu ze sprzedaży energii, zgodnie z ceną zagwarantowaną w aukcji. W przypadku, gdy energia zostanie sprzedana na rynku poniżej tej ceny, operator systemu powinien wypłacić producentowi brakującą różnicę, jednak w sytuacji, gdy inwestor sprzeda energię drożej, wówczas będzie musiał zwrócić nadwyżkę.

Farma wiatrowa Moray East ma powstać na Morzu Północnym w odległości około 20-30 km od brytyjskiego wybrzeża, na głębokościach sięgających ok. 35-50 metrów. W jej skład wejdą elektrownie wiatrowe japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas. Wybrano model o jednostkowej mocy 9,5 MW – tak duże turbiny nie pracują jeszcze na żadnej komercyjnej farmie wiatrowej. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2022.

Może Cię zainteresować:

Mały przełom w offshore: MHI Vestas wprowadza na rynek nową turbinę

Konsorcjum inwestorów z udziałem EDPR, Engie i Mitsubishi wykonało duży krok umożliwiający rozpoczęcie budowy wielkiej morskiej farmy wiatrowej. Budowę większych farm wiatrowych na morzu szykują tylko Duńczycy z Orsted. Czytaj dalej
Inwestycja jest obecnie własnością EDPR (43,3 proc.), Diamond Green Limited (33,4 proc.) oraz Engie (23,3 proc.). W przyszłości współwłaścicielami projektu Moray mogą stać się Chińczycy z China Three Gorges, udziałowca portugalskiej grupy energetycznej EDP, który posiada opcję na zakup 30 proc. udziałów od EPDR.

Taką samą cenę za energię jak w przypadku Moray East zaproponował inny ze zwycięzców brytyjskiej aukcji dla offshore z 2017 roku – duński Orsted, zabezpieczając sobie prawo do sprzedaży energii z farmy wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1386 MW. To właśnie ta morska farma wiatrowa po uruchomieniu będzie największą tego typu inwestycją na świecie.

Orsted zbuduje również na Morzu Północnym farmę wiatrową Hornsea Project One o mocy 1,218 GW, która powstanie na powierzchni 407 km2 i na którą złożą się turbiny o mocy 7 MW – wyprodukuje je również Siemens Gamesa. Budowa tej farmy wiatrowej ma się zakończyć w roku 2020.

Źródło: gramwzielone.pl