Kilka tygodni temu duńsko-japoński producent morskich elektrowni wiatrowych, MHI Vestas, poinformował, że wdroży na rynek turbiny o rekordowej jednostkowej mocy 10 MW. Zanim jednak trafią one na rynek, duńsko-japońska firma ma dostarczyć wiatraki o mocy 9,5 MW, które zostaną zainstalowane po raz pierwszy u wybrzeży Belgii.

MHI Vestas potwierdził otrzymanie zamówienia na turbiny o rekordowej mocy. Zbudowane na bazie platformy V164 turbiny zostaną zainstalowane w odległości około 50 km od brzegu, na głębokościach 25-40 metrów, na morskiej farmie wiatrowej Northwester 2, która powstanie u wybrzeży Belgii. Złożą się na nią 23 turbiny o łącznej mocy 224 MW.

Gondola każdej z turbin będzie ważyć 390 ton, wysokość wieży wyniesie 105 metrów, a wysokość całej elektrowni wiatrowej wraz z łopatą w najwyższym punkcie wyniesie 187 metrów. Długość łopat sięgnie 80 metrów, a ich waga wyniesie 35 ton.

Zobacz też: Kilonia: najlepszy sezon statków wycieczkowych w historii portu.

Farma wiatrowa, której koszt wycenia się na około 1 miliard euro, ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych, przy czym uzysk energii z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 GW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 9,5 tys. belgijskich rodzin.

Inwestycja w morską farmę wiatrową Northwester 2 ma wygenerować na etapie budowy około tysiąca bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, a przy jej obsłudze zatrudnionych ma być około 100 osób.

Instalacja wiatraków na Northwester 2 ma się rozpocząć pod koniec przyszłego roku.

Zobacz też: US Navy: F-35 Lightning II wspiera sys­tem obrony okrę­tów marynarki wojennej.

W informacji na temat tego kontraktu MHI Vestas podkreśla, że ostatnio belgijski rząd zdecydował się na podwojenie krajowego celu budowy morskich farm wiatrowych do 4 GW do roku 2025.

Ponadto, w kolejnej dekadzie pod budowę morskich wiatraków Belgowie mają przeznaczyć dodatkowe 221 km2 swojej strefy na Morzu Północnym. Dla porównania farma wiatrowa Northwester 2 zajmie powierzchnię około 12 km2.

Na razie Belgia posiada cztery morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 871 MW. Są to projekty Belwind (165 MW), Nobelwind (165 MW), Northwind (216 MW) oraz C-Power (325 MW).

Na koniec 2017 roku łączny potencjał energetyki wiatrowej w Belgii wynosił 2,843 GW, z czego w ubiegłym roku zainstalowano 302 MW w wiatrakach na lądzie oraz 165 MW w wiatrakach na morzu.

Źródło: gramwzielone.pl

Morskie farmy wiatrowe – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.