Rząd dzięki wprowadzanym projektom ustaw regulującym m.in. kwestie podatku PIT i składek socjalnych dla marynarzy chce doprowadzić do powrotu polskich statków pod biało-czerwoną banderę. Mówił o tym w środę w Sejmie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Posłowie podczas drugiego czytania na forum plenarnym Sejmu zajmowali się projektem ustawy dotyczącym podatku dochodowego dla marynarzy, który zakłada, że zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą.

Gróbarczyk mówiąc o przedłożonym projekcie poinformował, że ustawa o podatku PIT dla marynarzy to kolejny krok na drodze powrotu statków pod polską banderę.

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości za cel postawił sobie, by statki pływające pod obcymi czy tanimi banderami wróciły pod banderę biało-czerwoną” – powiedział w Sejmie Gróbarczyk.

Dodał, że przed nami jest jeszcze ostatni, bodaj najważniejszy, krok obejmujący przygotowanie projektu ustawy regulującej kwestie składek socjalnych dla marynarzy.

Jest ona obecnie w przygotowaniu, a prezydent Andrzej Duda zgłosił chęć jej zgłoszenia jako inicjatywy prezydenckiej.

„Prośba prezydenta, by to on był właścicielem tej ustawy, wydaje się dawać ogromne szanse na jej przeprocedowanie i skuteczne zrealizowanie tego procesu. Najważniejszą rzeczą jest, aby w świetle prawa unijnego ta ustawa mogła wejść do prawa polskiego” – powiedział Gróbarczyk.

„Nasi poprzednicy z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przygotowali ustawę, która dotyczyła tylko i wyłącznie polskiej bandery. Zostało to zakwestionowane przez Komisję Europejską, stąd rozmowy o jej rozszerzeniu o wszystkie bandery” – dodał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Sejm w związku ze zgłoszeniem podczas drugiego czytania poprawek do ustawy o podatku dochodowym dla marynarzy skierował projekt ponownie do komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Podpis   ER