Fot. ShutterStock

Rząd stara się tworzyć jak najlepsze warunki do inwestowania w technologie wodorowe, jego celem jest też stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku – przekonywał we wtorek pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Jak poinformowało ministerstwo klimatu i środowiska, w trakcie drugiego dnia konferencji EkoSfera wiceminister Zyska zapewniał, że celem rządu jest “stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej dla zapewnienia zrównoważonych, pewnych i tanich dostaw energii w krajach Morza Bałtyckiego”.

Jak podkreślał, Bałtyk może odegrać znaczącą rolę w dążeniach do osiągnięcia neutralności klimatycznej i transformacji energetycznej.

“Polska dostrzega wiodącą rolę morskich farm wiatrowych w zapewnieniu zielonego wzrostu i ma zamiar znacząco kontrybuować w tym celu, rozwijając krajowe projekty morskich farm wiatrowych” – zaznaczył Zyska.

Przypomniał, że korzyści wynikające z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mogą dotyczyć wszystkich krajów regionu poprzez stworzenie nowych miejsc pracy i kompleksowego łańcucha dostaw, w tym produkcji specjalistycznych komponentów i usług.

Wiceminister Zyska zapewniał również, że rząd stara się tworzyć najlepsze warunki do inwestowania w technologie wodorowe w Polsce. “W lipcu przedstawiciele resortu wraz z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego podpisali list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego” – przypomniał.

Jak dodał, w styczniu rozpocznie się nabór wniosków w ramach programu “Zielony transport publiczny” z budżetem 1,3 mld zł na zakup autobusów elektrycznych oraz autobusów napędzanych wodorem. “Mamy nadzieję, że program będzie impulsem do rozwoju elektromobilności w Polsce” – podsumował pełnomocnik.

Źródło: PAP