Saab wraz z Boeingiem przeprowadzili w Norwegii udane strzelania próbne amunicji GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).

Testy odbyły się 26 września w Centrum Testowym Andøya w norweskim Andenes. Zadaniem strzelania próbnego było trafienie w zaprogramowany cel na morzu, zlokalizowany 130 km od wyrzutni. Zastosowana wyrzutnia to niestandardowy, w pełni autonomiczny kontener dwudziestostopowy, który został opracowany przez Siły Zbrojne Norwegii.

„We współpracy z Boeingiem opracowaliśmy niezwykle skuteczny system, który oferuje wysoką precyzję na dużych odległościach. Widzimy duży potencjał  w GLSDB, ponieważ zapewnia on jednostkom artylerii na całym świecie zdolność rażenia celów na dalekim dystansie. Jest do zdolność, na którą dziś istnieje duże zapotrzebowanie”, mówi Görgen Johansson, szef obszaru biznesowego Saab Dynamics.

GLDSB powstał we współpracy koncernu Saab z amerykańską firmą Boeing. System wyróżnia się wysoką precyzją na dużych odległościach. GLSDB ma zdolność poruszania się po skomplikowanych trajektoriach i wykonywania złożonych manewrów. Umożliwia to eliminację celów, do których nie można dotrzeć za pomocą konwencjonalnych środków ognia bezpośredniego i pośredniego. GLDSB jest systemem, który nie wymaga dedykowanej wyrzutni, co oznacza, że można go wystrzelić z zasobnika kontenerowego, a także z dowolnej wyrzutni kompatybilnej z rakietami M26, np. HIMARS, M270 i ChunMoo. Zasobniki można również stosować na jednostkach, zapewniając GLSDB możliwość rażenia zarówno z lądu, jak i z morza.

„Boeing i Saab łączą dogłębną wiedzę na temat systemów broni precyzyjnej oraz zdolność szybkiej integracji i testowania rozwiązań”, powiedziała Cindy Gruensfelder, wiceprezes Boeing Weapons. „Połączenie tej wiedzy, doświadczenia i zasobów naszych firm zaowocowało zaawansowanym, atrakcyjnym cenowo, niewymagającym rozbudowanego wsparcia rozwiązaniem dla jednostek artylerii rakietowej na całym świecie, które zapewnia poziom zdolności niezbędny do zwalczania obecnych i przyszłych zagrożeń  w operacjach połączonych”, dodała.

GLSDB daje siłom lądowym i morskim mobilną, organiczną zdolność rażenia celów, które wcześniej były poza ich zasięgiem. Jest to możliwe dzięki zwrotności  i dokładności pocisku Small Diameter Bomb. GLSDB to rozwiązanie łączące przystępność cenową i precyzję ataku. System jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby sił zbrojnych dzisiaj i w przyszłości.

Źródło: Saab