fińskie korwety / portal stoczniowy

8 kwietnia fińskie ministerstwo obrony ogłosiło, że szwedzki koncern Saab został wybrany jako preferowany dostawca systemu walki dla czterech nowych korwet, które w najbliższych latach otrzyma marynarka wojenna Finlandii. Umowa w tej sprawie jednak jeszcze nie została podpisana.

Informację w tej sprawie 8 kwietnia podał fiński minister obrony Jussi Niinistö. Wskazał przy tym, że oferta koncernu Saab jest lepsza od tych, które złożyła konkurencja. Ta zaś jest silna. O kontrakt na dostawę systemu walki starają się niemiecka spółka Atlas Elektronik (kontrolowana przez holding thyssenkrupp Marine Systems) oraz kanadyjska spółka-córka największego na świecie koncernu zbrojeniowego: Lockheed Martin Canada.

Może Cię zainteresować:

Kanadyjskie okręty wsparcia otrzymają szwedzkie radary Sea Giraffe AMB

Kanadyjskie okręty wsparcia otrzymają szwedzkie radary Sea Giraffe AMB

Fińskie ministerstwo obrony ogłosiło, że szwedzki koncern Saab został wybrany jako preferowany dostawca systemu walki dla czterech nowych korwet, które w najbliższych latach otrzyma marynarka wojenna Finlandii. Umowa w tej sprawie jednak jeszcze nie została podpisana. Czytaj dalej

Sama wypowiedź ministra obrony nie jest równoznaczna ze złożeniem zamówienia. Niinistö zaznaczył ponadto, że ostateczne i formalnie wiążąca decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po rozstrzygnięciu wyborów parlamentarnych, które w Finlandii odbędą się 14 kwietnia. Dopiero po tej dacie zostanie też podpisany kontrakt. Specjalistyczny portal navaltoday.com zwraca jednak uwagę, że negocjacje co do jego brzmienia zostały już przeprowadzone. Zaproszenie do złożenia oferty wraz z wyceną fińskie ministerstwo obrony do trzech firm przesłało jeszcze w październiku 2018 roku.

Chociaż umowa na budowę samych okrętów również nie została jeszcze podpisana, fiński resort obrony wybrał już dostawców szeregu systemów uzbrojenia, które będą przenosić nowe jednostki. W lutym ogłoszono decyzję o zakupie od koncernu Raytheon systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Evolved SeaSparrow Missile (ESSM). Wcześniej zaś podano informację, że o zakupie torped od koncernu Saab oraz systemu pocisków przeciwokrętowych Gabriel. To produkt izraelskiego holdingu obronnego Israel Aerospace Industries.

Wiadomo też, że na budowę czterech nowych korwet dla marynarki wojennej Finowie zamierzają przeznaczyć 1,2 mld euro. Pozyskanie tych jednostek stanowi trzon realizowanego przez Helsinku okrętowego programu o kryptonimie Squadron 2020. Ujmując sprawę w skrócie: program ten zakłada wycofanie ze służby czterech niewielkich okrętów rakietowych typu Rauma oraz dwóch stawiaczy min typu Hämeenmaa. Zresztą Finowie stoją tutaj przed koniecznością, ponieważ resursy tych okrętów kończą się w połowie przyszłego roku.

Z wcześniejszych komunikatów fińskiego ministerstwa obrony wynika, że kontrakt na budowę nowych okrętów zostanie podpisany jeszcze przed końcem 2019 roku. Finowie informują, że budowa pierwszego okrętu rozpocznie się w 2021 roku, a czwarty będzie w służbie w roku 2028. Obecnie projekt nowej korwety dla fińskiej floty przygotowuje Rauma Marine Constructions

Podpis: łp