Z powodu ponownego zakwitu dziś rano zamknięto łącznie sześć strzeżonych kąpielisk w województwie pomorskim – trzy nad morzem oraz trzy nad jeziorami. 

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny podał na swojej stronie internetowej. Z danych tych wynika, że we wtorek rano nieczynne są dwa nadmorskie kąpieliska w Gdańsku – Jelitkowo i Klipper Jelitkowo oraz to urządzone w Mikoszewie.

Zakwity sinic utrzymują się we wtorek także na trzech pomorskich jeziorach. Są to: jezioro Przywidzkie w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jezioro Żarnowieckie w powiecie wejherowskim (nieczynne jest kąpielisko w Lubkowie) oraz jezioro Szczytno (zamknięte kąpielisko przy Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym “Rzewnica”).

Pomorski Sanepid zastrzega, że stan wody w poszczególnych miejscach może nagle ulec zmianie. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

Link do strony:

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się zakwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują – w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu – ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: PAP