Nie zawsze można zastosować elementy łączne, dlatego w wielu przypadkach niezbędne jest spawanie rur stalowych. Do najpopularniejszych rodzajów bez wątpienia należy spawanie gazowe oraz metody: TIG i MIG/MAG. Jednak czym się różnią i kiedy należy je zastosować? Już odpowiadamy.

Kiedy spawanie gazowe?

To zdecydowanie jedna z najstarszych obecnie metod spawania, stosowana w przypadku rur ze stali niestopowej, mosiądzu i miedzi. Na czym polega? Na stopieniu brzegów łączonych metali za pomocą ciepłą płomienia spalanego gazu w atmosferze dostarczanego tlenu. Przeważnie wykorzystywany jest acetylen.

Dodatkowo można wyróżnić spawanie poprzez zatopienie krawędzi materiału spawanego. Dzieje się tak, gdy proces spawania przeprowadzany jest bez dodatku spoiwa. Co ważne, spawanie gazowe umożliwia spawanie elementów aluminiowych, lecz jakość połączenia jest niestety niewymierna. A jakie wady posiada spawanie gazowe? Przede wszystkim:

  • wymagane bardzo duże umiejętności spawacza,
  • niska jakość spoin,
  • stosunkowo niska wydajność spawania.

Zobacz też: Stocznia Szczecińska tworzy hub przemysłowy i podąża za globalnym trendem.

Metoda TIG zapewnia wysoką jakość

Metoda TIG opiera się na połączeniu fizycznej ciągłości dzięki nadtopieniu krawędzi materiału podstawowego za pomocą ciepła łuku elektrycznego jarzącego się pomiędzy nietopliwą elektrodą wolframową a materiałem podstawowym. Sam proces musi odbywać się wyłącznie przy osłonie gazu naturalnego, czy to Ar, He, czy Ar+He.

Metodą TIG jest tak popularna, ponieważ zapewnia wysokojakościowe spawanie wszystkich stosowanych materiałów metalowych. Dzięki temu można postawić na nią zarówno przy wszelkiego rodzaju stopach aluminium, stalach wysokostopowych, niestopowych, mosiądzu, czy miedzi. Jedyną wadą, oczywiście w cudzysłowie, stanowi fakt, że przy tego typu pracach wymagane są wysokie umiejętności i doświadczenie spawacza – mówi nam ekspert ds. spawania rur stalowych z SANDC, Steel and Constructions.

Zobacz też: US Navy: 17. okręt podwodny klasy Virginia odebrany przez marynarkę [WIDEO]

A metoda MIG/MAG?

Metodę MIG/MAG od metody TIG odróżnia fakt, że samo nadtopienie krawędzi materiału podstawowego za pomocą ciepła łuku elektrycznego jarzącego się pomiędzy materiałem podstawowym a topliwym drutem elektrodowym podawane jest w sposób ciągły do obszaru spawania.

Metoda MIG/MAG sprawdza się przy spawaniu elementów stalowych, jak i metali nieżelaznych. Jej podstawowe zalety? Z pewnością duża wydajność (w ciągu minuty można bowiem wykonać aż 30 cm spoiny) oraz fakt, że ostateczna jakość nie jest tak bardzo uzależniona od umiejętności spawacza, jak w przypadku metody TIG.

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.