W żadnym z nadmorskich kąpieliskach na terenie woj. pomorskiego nie zaobserwowano w środę rano sinic i woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu sinic zamknięto natomiast kąpielisko nad jez. Dobrogoszcz na Kaszubach.

Informację dotyczącą aktualnego stanu wody w nadmorskich kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał w środę rano na swojej stronie internetowej.

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wszystkich – około 60 – kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Zakwit sinic pojawił się natomiast w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane nad tym jeziorem we wsi Dobrogoszcz.

Letnie upały sprawiają, że w jeziorach i przybrzeżnych wodach Bałtyku pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się na powierzchni wody przenoszone przez wiatr oraz (w Bałtyku) prądy morskie. W wypadku pojawienia się ich w przybrzeżnej wodzie pracownicy poszczególnych stacji Sanepidu i ratownicy pracujący na poszczególnych plażach na bieżąco podejmują decyzje o zakazie kąpieli w danym miejscu.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca nie wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: PAP