We wtorek ze Szczecina odpłynął ostatni transport fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych na Morzu Północnym. Ich producent, firma ST3 Offshore, zakończy tym samym dostawę jacketów dla duńskiego klienta.

Jackety powstały w ramach drugiego kontraktu dla koncernu energetycznego Ørsted. Transport pierwszych trzech konstrukcji odbył się 23 lutego br. Proces załadunku był niezwykle skomplikowany – samo przygotowanie niezbędnej dokumentacji trwało kilka miesięcy. Musiała ona być zaakceptowana przez towarzystwo klasyfikacyjne, ubezpieczyciela i klienta. Załadowanie konstrukcji na barkę poprzedzały odbiory techniczne. Proces posadowienia jacketa na barce wymagał olbrzymiej precyzji i był uzależniony od warunków atmosferycznych (mocne wiatry uniemożliwiały prowadzenie prac). Załadunek pierwszych trzech jacketów trwał ok. czterech dni. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu załogi kolejne operacje realizowane były w krótszym czasie (najkrócej – półtora dnia cały załadunek, 1’50 h – jednego jacketa).

Zobacz też: Minister Gróbarczyk: na pierwszym miejscu postawiliśmy stocznie.

Nie do przecenienia w operacjach załadunkowych, ale i produkcyjnych jest rola potężnej 120-metrowej suwnicy bramowej. Wykorzystywana była przy przenoszeniu poszczególnych części jacketów przed ostatecznym ich montażem oraz przy posadowieniu gotowych jacketów na barkę. To najwyższa bramownica w Europie – jest w stanie podnieść ciężar o wadze 1400 ton.

20 olbrzymich konstrukcji kratownicowych (ponad 50 m wysokości i prawie 700 t wagi każda) transportowanych było specjalną barką do portu w Cuxhaven (Niemcy) w asyście holownika. Tam były rozładowywane i doposażane w niezbędne instalacje elektryczne, sterujące oraz nawigujące, i posadawiane na tzw. suction bucketach (kotwach ssących). Tak zmontowane klient transportował we własnym zakresie na miejsce docelowe – farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 (BR2) na Morzu Północnym. Natomiast barka po ok. 2 tygodniach od wypłynięcia ze Szczecina była znów gotowa do odebrania kolejnych 3 jacketów z własnego basenu załadunkowego ST3 Offshore przy Nabrzeżu Mazowieckim w Szczecinie.

– Siódmy transport barki z dwoma ostatnimi jacketami odpłynął dzisiaj. Jesteśmy zadowoleni z realizacji projektu – mówi wiceprezes zarządu ST3 Offshore Adam Kowalski. 18 z 20 zamówionych jacketów jest już u klienta. Cztery z nich zostały zamontowane na farmie BR2. – Razem ze skomplikowanymi procesami załadunku i transportem kontrakt został przeprowadzony bezproblemowo i zgodnie ustalonym z klientem harmonogramem. To pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość – dodaje wiceprezes.

A rok 2018 jest specyficzny dla branży offshore. Rozpoczęcie budowy kolejnych farm wiatrowych planowane jest od roku 2019, a to oznacza nieznaczne spowolnienie w uruchamianiu produkcji dla obszaru energetyki odnawialnej. Firma jest w stanie wyprodukować w Szczecinie każdą dużą konstrukcję stalową, ale pod uwagę na ten okres brane są także zlecenia mniejsze, nie zawsze stricte z gałęzi offshore’owej – mówi Andrzej Czech prezes zarządu ST3 Offshore. Spółka cały czas prowadzi rozmowy z potencjalnymi klientami na temat ewentualnych nowych kontraktów. Ich szczegóły są jednak objęte tajemnicą biznesową.

Zobacz też: Porty morskie na fali. Świetne wyniki, rekordowe inwestycje.

Po wygranym w 2015 r. pierwszym kontrakcie na produkcję platform pośrednich (ang. transition piece) dla DONG Energy,  ST³Offshore podpisało umowę na produkcję 20 fundamentów kratownicowych

typu Suction Bucket Jacket (SBJ). To fundamenty kratownicowe na planie trójkąta równobocznego (rozstaw nóg wynosi ok. 28 m), osadzone na konstrukcjach przypominających kesony (stalowe lub żelbetowe konstrukcje ze szczelnymi ścianami i otwartym dnem, stosowane m.in. przy budowie filarów mostów) – stąd nazwa „suction bucket jacket”, gdzie „bucket” to kubeł, wiadro, puszka. Taki typ fundamentów montowany są na piaszczystym dnie. Cała konstrukcja mierzy ok. 60 metrów. Wartość kontraktu objęta jest tajemnicą biznesową

Projekt Borkum Riffgrund 2 zlokalizowany jest ok. 34 km na północ od niemieckiej wyspy Borkum, 54 km od wybrzeża Dolnej Saksonii. Morska farma wiatrowa Borkum Riffgrund 2 ma planowaną wydajność do 450 MW. Spośród 56 stalowych fundamentów, na których instalowane będą turbiny wiatrowe, 20 to produkowane przez ST3 Offshore fundamenty kratownicowe (ang. jacket), pozostałe 36 to monopale zakontraktowane u innego producenta. Wykorzystane turbiny wiatrowe będą największymi na niemieckich wodach: 56 turbin o mocy 8 MW i 164-metrowych rotorach dostarczy firma MHI Vestas. Morska farma wiatrowa wyprodukuje wolną od CO2 energię, odpowiadającą rocznej konsumpcji elektryczności 460,000 niemieckich gospodarstw domowych.

Źródło: ST3 Offshore