Premier Australii Zachodniej Mark McGowan apeluje do kapitana statku wycieczkowego Artania, który cumuje  w Fremantle, do opuszczenia portu.

Chociaż większość pasażerów Artanii wróciła do domu, na pokładzie pozostaje nadal 12 podróżujących osób i 460  członków  międzynarodowej załogi.

Według kilku raportów 41 pasażerów i członków załogi statku wycieczkowego uzyskało pozytywny wynik testu COVID-19 i są leczeni w szpitalach w Australii Zachodniej.

Armator statków wycieczkowych  Phoenix-Reisen GmbH odmówił opuszczenia portu na czas kwarantanny  14-dniowej w celu dalszego zbadania czy więcej osób na pokładzie jest zarażonych, jednocześnie prosząc o kontrolę warunków sanitarnych statku, jak poinformował Australian Broadcasting Corp.

„Jeśli statek wymaga  dezynfekcji, należy podjąć tego typu kroki w celu eliminacji zagrożenia, aby jednostka dalej  kontynuowała swój rejs. Proponuję australijskim służbom granicznym aby zrobiły wszystko żeby statek wrócił do Niemiec”- powiedział premier Mark McGowan .

Ponadto statek wycieczkowy został wskazany przez Australijskie Siły Graniczne (ABF) do opuszczenia Fremantle, ale komisarz ABF Michael Outram zajmuje bardziej łagodne stanowisko w tej sprawie. Zakomunikował, że członkowie załogi mogą być poddani testom i przechodzić bezpiecznie kwarantannę.

Ogólnie rzecz ujmując , w świetle sytuacji COVID-19, premier Australii ogłosił wprowadzenie nowych ograniczeń od północy 15 marca dla osób z zagranicy przebywających  w dowolnym  miejscu w kraju.

Podpis: A.C.K.