Stocznia zbuduje dwa masowce dla niemieckiego armatora Lauterjung Shipmanagement GmbH. To pierwszy samodzielny kontrakt podpisany przez Stocznię Szczecińską od jej upadku w 2009 r.

Kontrakt dotyczy zamówienia na budowę dwóch statków, ale jest w nim też opcja umożliwiająca dokupienie kolejnych 18 jednostek. Statki, które zbuduje Stocznia Szczecińska, to masowce wielozadaniowe. Będą mierzyć 89,95 m długości oraz 12,9 m szerokości. Moc napędu będzie wynosić 1 600 kW, a nośność jednostki 2 800 DWT. Statki będą pływać z prędkością marszową 12,5 węzła. Dostawę pierwszego z zamówionych masowców przewidziano na marzec 2020 r. Kolejny będzie gotowy trzy miesiące później.

Tak będa wyglądały statki, które zbuduje Stocznia Szczecińska. Il.: Stocznia Szczecińska

– To powrót stoczni do krwiobiegu producentów statków w Europie – powiedział Andrzej Strzeboński, prezes Stoczni Szczecińskiej. – Dzisiejszy dzień jest potwierdzeniem naszej obecności na rynku producentów statków europejskich. Na tym rynku jesteśmy tak naprawdę już od roku, bo w tym czasie zwodowaliśmy 87 statków, wykonywaliśmy te jednostki razem z partnerami. Dziś podpisujemy pierwszy samodzielny kontrakt Stoczni Szczecińskiej – dodał Strzeboński.

Podpis: tz