Gazfłot / Portal Stoczniowy

Rosyjski gigant zamówił cztery specjalistyczne statki do obsługi i zaopatrywania obiektów offshore. Jednostki zbuduje stocznia Zvezda na Dalekim Wschodzie.

Właścicielem jednostek będzie wyspecjalizowana spółka-córka Gazpromu – Gazfłot. Kontrakt w tej sprawie został podpisany podczas konferencji Offshore Marintec Russia 2018, która w ubiegłym tygodniu odbyła się w Sankt Petersburgu.

Zobacz też: Japonia: kolejny okręt podwodny klasy Soryu zwodowany w Kobe.

Gazprom nie podał jakich rozmiarów będą zamówione jednostki. Koncern przekazał tylko, że trzy statki wykorzystywane m.in. do holowania, dostarczania ładunków na platformy wiertnicze i produkcyjne. Czwarta z zamówionych jednostek to statek pasażerski, który będzie służył do transportu załóg platform.

Statki mają zostać wprowadzone do eksploatacji przez Gazprom w latach 2021-2024. Gazfłot obecnie zarządza pięcia platformami morskimi oraz flotą 11 statków specjalistycznych.

Zobacz też: Katar zwiększa produkcję LNG i planuje mocniejszą ekspansję.

Jak już ostatnio pisaliśmy na Portalu Stoczniowy, dalekowschodni kompleks stoczniowy Zvezda będzie odpowiedzialna za budowę trzech potężnych lodołamaczy atomowych typu Lider dla spółki Rosatomfłot. Z kolei również w ostatnim czasie rosyjska spółka Sovcomfłot zamówiła tam dwa tankowce napędzane skroplonym gazem ziemnym. Ponadto w czerwcu bieżącego roku spółka zależna Rosnieftu zamówiła w stoczni Zvezda arktyczny zbiornikowiec.

Podpis: tz

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.