Radar K130 / Portal Stoczniowy

Firma HENSOLDT dostarczy morskie radiolokatory TRS-4D z obrotową anteną i system identyfikacji swój-obcy MSSR 2000 I do drugiej serii korwet typu K130 (nazywanych także typem Braunschweig) budowanej dla Deutsche Marine.

Producent ma dostarczyć do 2022 roku po siedem systemów każdego typu, mimo że obecnie przewiduję się budowę zaledwie pięciu nowych K130, które dołączą do pięciu eksploatowanych obecnie, wdrożonych do służby w latach 2008-2013. Dodatkowe systemy mogą zostać użyte np. do zmodernizowania zestawu sensorycznego części z już funkcjonujących korwet, które dysponują poprzednią generacją radarów firmy HENSOLDT – TRS-3D. Wymiana taka może być zasadna, biorąc pod uwagę wypowiedzi przedstawicieli producenta, podkreślających wyjątkowe możliwości nowego radiolokatora. Ich zdaniem daje on potężne możliwości szczególnie na wodach przybrzeżnych, na których najtrudniej wykryć i zidentyfikować cel.

TRS-4D to rozwiązanie sprawdzone i wybierane przez prestiżowych klientów. Ich wersja w konfiguracji z czterema stałymi antenami została zainstalowana na najnowszej niemieckiej fregacie typu F125 (nazywanej także typem Baden-Württemberg). Na korwetach pojawi się lżejsza wersja z pojedynczą obracającą się anteną, podobnie jak na pokładach  należących do klienta amerykańskiego okrętach typu littoral combat ship (LCS).

Może Cię zainteresować:

Atlas Elektronik i Thales dostarczą system walki do niemieckich korwet rakietowych K130

Atlas Elektronik i Thales dostarczą system walki do niemieckich korwet rakietowych K130

Firma HENSOLDT dostarczy morskie radiolokatory TRS-4D z obrotową anteną i system identyfikacji swój-obcy MSSR 2000 I do drugiej serii korwet typu K130 (nazywanych także typem Braunschweig) budowanej dla Deutsche Marine. Czytaj dalej

TRS-4D powstał w technologii umożliwiającej skanowanie elektroniczne (AESA) i służy do wykrywania celów nawodnych i poruszających się w powietrzu. Jego antena przeszukuje otoczenie w azymucie w promieniu 250 km. Możliwe jest dokonywanie za jego pomocą wykrywania i śledzenia nawet niewielkich i manewrujących celów. Jest to też rozwiązanie elastyczne, które można dostosować do specyficznych potrzeb klienta dzięki zastosowania określonego oprogramowania.

Z kolei system identyfikacji swój-obcy to tzw. Monopulse Secondary Surveillance Radar (MSSR). To urządzenie spełniające najnowsze wymogi Sojuszu Północnoatlantyckiego, wymagającego wprowadzania IFF-ów standardu Mode S/ Mode 5, niezbędnego obecnie do wykonywania wspólnych operacji sojuszniczych.

Podpis: Maciej Szopa.