Dzierżawiony przez Grecję tankowiec został uszkodzony w wyniku eksplozji miny w saudyjskim terminalu – poinformowała w środę brytyjska morska firma ochroniarska Ambrey. Uszkodzony został kadłub jednostki.

Pływający pod maltańską banderą tankowiec Agrari jest obsługiwany przez greckie TMS Tankers – przekazała firma Ambrey. Operator tankowca poinformował, że załoga jest bezpieczna i nikt nie został ranny.

“Tankowiec LR2/Aframax AGRARI, zacumowany przy jednym z nabrzeży elektrowni parowej Al-Szukaik (SSPP) w Arabii Saudyjskiej, został trafiony przez minę” – poinformowała firma Ambrey w raporcie. “Eksplozja miała miejsce w granicach portu i przebiła kadłub statku (…)” – dodano.

Nie poinformowano, kiedy doszło do incydentu, ale odnotowano, że statek przybył do Al-Szukaik 23 listopada.

Al-Szukaik znajduje się w Arabii Saudyjskiej, na północ od granicy z Jemenem, w południowej części wybrzeża Morza Czerwonego.

Niedawno doszło do szeregu incydentów związanych z infrastrukturą naftową Arabii Saudyjskiej.

Szyicki radykalny ruch Huti, walczący z rządem centralnym w Jemenie, przyznał się w poniedziałek do ataku na saudyjski zakład produktów naftowych Aramco w Dżuddzie nad Morzem Czerwonym. Atak potwierdziło kierownictwo Aramco i władze Arabii Saudyjskiej.

Dwa tygodnie temu powstrzymano pożar w pobliżu pływającej platformy należącej do terminala produktów naftowych w Dżizan w południowo-zachodniej Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Pożar ten był spowodowany kolejną próbą ataku ze strony Hutich, podczas której kierowane przez Rijad siły koalicji walczące z rebeliantami Huti w Jemenie przechwyciły i zniszczyły dwie wyładowane materiałami wybuchowymi łodzie w południowej części Morza Czerwonego.

Źródło: PAP