TSL-Nordic / Portal Stoczniowy

Transport ponadgabarytowy, inaczej normatywny definiujemy jak transport ładunków, których rozmiar i masa przekraczają normy prawne dotyczące poruszania się po drogach krajowych i międzynarodowych. Transport towarów ponadgabarytowych jest bardzo wymagający, potrzebne są tutaj wiedza, umiejętności oraz odpowiednia organizacja.

Kilka słów na temat transportu ponadgabarytowego

Z transportem wielkogabarytowym mamy do czynienia, gdy długość pojazdu transportującego ładunek jest równa 16,5 m lub większa, szerokość wynosi 2,50 m lub więcej, wysokość pojazdu wraz z ładunkiem jest równa lub wyższa 4,00 m, natomiast masa środka transportującego, kierowcy i ładunku jest równa 42 tonom lub większa.

Oczywiście bez problemu każdy z nas wywnioskuje, że transport ponadgabarytowy dotyczy ładunków o dużych, często niestandardowych gabarytach, ciężkich i zazwyczaj cennych. Drobne uszkodzenie przewożonych artykułów może spowodować spore straty.

Wszystko to sprawia, że zarówno załadunek, jak i przewóz oraz  rozładunek wymagają ogromnej precyzji. Osobną kwestią są wymagane pozwolenia i dokumentacja, których brak może mieć poważne konsekwencje.

Najczęściej transportowane są:

  • maszyny i urządzenia rolnicze
  • maszyny leśne i tartaczne
  • naczepy
  • konstrukcje stalowe
  • elektrownie wiatrowe
  • sprzęt budowlany
  • cenne eksponaty
  • przęsła mostów i wież

Transport wielkogabarytowy – na co zwrócić uwagę?W przypadku przewozu artykułów wielkogabarytowych ważne są specjalistyczne, w 100% sprawne pojazdy, często wykorzystywane są pojazdy wyposażone HDS, czyli dźwigi, które w znacznym stopniu ułatwiają prace załadunkowo-rozładunkowe. Takie pojazdy z HDS-ami są niezastąpione, gdy w miejscu docelowym nie ma możliwości skorzystania z dźwigów, żurawi i innych maszyn umożliwiających rozładunek.

Niezbędne są również odpowiednie zabezpieczenia, niedopatrzenie w tej kwestii stanowi poważne zagrożenie dla innych użytkowników ruchu oraz kierowcy, grozi też zniszczeniem mienia.

Kolejną ważną rolę odgrywają umiejętności kierowcy. Trzeba też pamiętać o formalnościach. Jak widać, transport wielkogabarytowy jest wymagającym przedsięwzięciem, warto więc zdać się na pomoc fachowców.

TSL-NORDIC

Warta uwagi jest oferta TSL-NORDIC. Firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie transportu ponadgabarytowego. Warto tutaj podkreślić, że TSL-NORDIC dostosowuje ofertę do potrzeb klientów i nieustannie optymalizuje wszelkie działania związane z transportem wielkogabarytowym. Dzięki temu ładunek dociera na czas w nienagannym stanie, a transport nie generuje wysokich kosztów.

Artykuł sponsorowany.