Trawler by Rolls-Royce / Portal Stoczniowy

Brytyjski koncern przygotuje projekt największego statku rybackiego w swojej historii. Trawler będzie miał 100 m długości. Zamówiła go amerykańska firma Arctic Storm Management Group.

Przygotowanie projektu Rolls-Royce’owi zleciła amerykańska stocznia Thoma-Sea Marine Constructors z Luizjany, która z kolei otrzymała zlecenie na budowę statku od Arctic Storm Management Group z siedzibą w Seattle.

Największy trawler rybacki oznacza największe pieniądze z tego rodzaju zamówień. Na umowie z amerykańskim kontrahentem Rolls-Royce zarobi ponad 15 mln funtów. Będzie to również pierwszy projekt trawlera rybackiego przygotowany przez brytyjski koncern, który zostanie wykorzystany do budowy jednostki w USA.

Zobacz też: Francuzi wysuwają peryskop. Naval Group „pitchuje” Polsce swoje okręty podwodne.

Przy projekcie Rolls-Royce ściśle współpracuje z przyszłym właścicielem rekordowego trawlera. Na pokładzie statku będzie znajdował się zakład przetwórstwa filetów, surimi, mączki rybnej oraz oleju rybnego. Brytyjska firma podała, że załoga 100-metrowego statku będzie składała się ze 150 osób.

– To będzie największy i najbardziej zaawansowany statek rybacki, jaki kiedykolwiek zbudowano w USA. Fakt, że zarówno za projekt, jak i dostawę i integrację kompleksowego pakietu wyposażenia będzie odpowiadał Rolls-Royce, ma dla nas kluczowe znaczenie – powiedział Doug Christensen, dyrektor generalny Arctic Storm Management Group.

100 m długości i 21 m szerokości – to imponujące rozmiary nowego trawlera. Rolls-Royce podał w komunikacie, że statek będzie oparty na projekcie trawlera, który znajduje się w ofercie brytyjskiej firmy. Chodzi o NVC 336 WP. To jednostka zaprojektowana do pelagicznego połowu mintaja i dorsza na wodach północnego Pacyfiku, jednak jej długość katalogowa to 80 m.

– Artcic Storm Management Group to nasz długoletni klient w zakresie naszych produktów i usług. Cieszymy się, że firma wybrała kompletny projekt Rolls-Royce’a oraz zintegrowany pakiet rozwiązań systemowych i wyposażenia dla nowego statku. Wieloletnie doświadczenie Arctic Storm w tego typu rybołówstwie stanowi duża wartość dodaną wniesioną w projekt statku. Razem tworzymy nie tylko statek rybacki, ale także w pełni wyposażony pływający zakład przetwórstwa ryb – powiedział Knut Eilert Røsvik z Rolls-Royce – Marine, SVP Ship Design & Systems.

Zobacz też: MSC Cruises zamawia, buduje, odbiera. Ofensywa promowa armatora.

Oprócz projektu Rolls-Royce dostarczy układ napędowy, wykorzystujący silnik główny Bergen B33:45 oraz generatory Bergen. Układ ten, według koncernu, umożliwia optymalizację zużycia paliwa, umożliwia redukcję zużycia paliwa oraz poziomu generowanego hałasu, a także wibracji. Rolls-Royce dostarczy także dziobowy ster strumieniowy, systemy urządzeń pokładowych, systemy automatyki i sterowania, elektryczny układ zasilania, urządzenia sterowe oraz ster kierunku.

Podpis: mb

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży.