Fot. Kapitan Gennadiy Gavrylov/Courtesy MTWTU

Gennadiy Gavrylov, były kapitan jednostki Avant Garde, wrócił do domu po sześciu latach aresztu na Sri Lance, bez postawienia mu jakichkolwiek zarzutów – podał Związek Zawodowy Pracowników Transportu Morskiego Ukrainy (MTWTU).

W październiku 2015 roku, statek Avant Garde z ładunkiem uzbrojenia, został aresztowany w porcie Galle na Sri Lance. Operator statku poinformował wówczas lokalne media, że otrzymał od ministerstwa obrony kraju pozwolenie na wpłynięcie statku do portu. Jednak z chwilą zacumowania, funkcjonariusze marynarki wojennej Sri Lanki weszli na pokład statku i dokonali przeszukania jednostki.

Podczas przeszukania statku, władze Sri Lanki znalazły na pokładzie 816 karabinów T56 (wariant AK-47) i 84 sztuki innej broni palnej, a także około 200 000 sztuk amunicji. Statek miał podobno pozwolenie na przewożenie nie więcej niż 100 sztuk broni. Ponadto co najmniej 59 ze znalezionych sztuk broni rzekomo nie miało widocznych numerów seryjnych.

W czerwcu 2016 roku, kapitan statku Gawryłow, został aresztowany w związku ze sprawą, lecz nie został formalnie oskarżony o popełnienie przestępstwa. Mimo to był przetrzymywany na Sri Lance w areszcie.

Po pięciu latach dyplomatycznych apeli MTWTU, Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF) i Narodowego Związku Marynarzy Sri Lanki (NUSSL), Gawryłow w końcu został zwolniony i otrzymał zgodę na powrót do domu. W piątek kapitan przybył bezpiecznie na Ukrainę, gdzie czekała na niego rodzina i przyjaciele. 

“Powrót kapitana Gavrylova do ojczyzny jest prawdziwym i długo oczekiwanym triumfem sprawiedliwości. Szczerze dziękujemy wszystkim, którzy ramię w ramię z nami walczyli o wolność Gennadiya, szczególnie ITF za dzielną walkę i nieocenioną pomoc, a także naszemu bratniemu Związkowi w Sri Lance za wsparcie” – powiedział przewodniczący MTWTU Oleg Grygoriuk.

W oświadczeniu kapitan Gawryłow podziękował wszystkim, w szczególności związkom zawodowym, które wspierały go w walce o odzyskanie wolności.

Podpis: MD