Fot. Italian MoD

Włoskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) pomoże sfinansować budowę trzech nowych okrętów hydrograficznych dla włoskiej marynarki wojennej. Okręty te będą wykorzystywane do tworzenia map dna morskiego, bezpieczeństwa nawigacji i badań nad zmianami klimatu.

Europejski Bank Inwestycyjny jest pożyczkodawcą Unii Europejskiej. Jest to największa międzynerodowa instytucja finansowa na świecie.

„Dzięki innowacyjnemu podejściu na poziomie europejskim sfinalizowano pożyczkę w wysokości 220 mln EUR pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), Ministerstwem Gospodarki i Finansów (MEF) i Ministerstwem Obrony, która sfinansuje budowę trzech okrętów dla Instytutu Hydrograficznego Włoskiej Marynarki Wojennej w Genui”Włoskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Projekt zakłada budowę jednego dużego okrętu oraz dwóch mniejszych które  zastąpią  obecnie eksploatowane ( Magnaghi, Aretusa i Galatea ).

Wszystkie trzy okręty będą wykonywać misje hydrograficzne: badania klimatu w środowisku morskim i bezpieczeństwa oraz nawigacji dzięki mapowaniu dna morskiego niezbędnego do tworzenia aktualnych  map morskich.

Największy z trzech okrętów będzie używany głównie do badań hydrograficznych i oceanograficznych na Morzu Śródziemnym i oceanach, w regionach Arktyki i Antarktydy. Dwa mniejsze będą przeznaczone głównie do eksploatacji na Morzu Śródziemnym. Budowa wszystkich trzech jednostek nastąpi w latach 2021-2027.

Instytut hydrograficzny włoskiej marynarki wojennej współpracuje z głównymi krajowymi i międzynarodowymi organami badawczymi. Na okrętach hydrograficznych służy co roku około 200 marynarzy specjalizujących się w hydrografii i oceanografii.

Podpis: MD