US Navy / Portal Stoczniowy

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu. W ramach sumy 716 mld dolarów w roku finansowym 2019 przeznaczonej na amerykańskie siły zbrojne, marynarka wojenna US Navy ma zabezpieczone fundusze na zakup 13 nowych okrętów, podkreśla serwis navaltoday.com.

 

Ustawa przewiduje przeznaczenie 24,1 mld dolarów na budowę nowych jednostek dla amerykańskiej marynarki wojennej. Obejmuje to budowę 13 nowych okrętów oraz finansowanie dla kilku przyszłych projektów. Za fundusze zagwarantowane ustawą US Navy ma pozyskać trzy niszczyciele typu Arleigh Burke oraz dwa okręty podwodne typu Virginia. W dokumencie zabezpieczono także 1,6 mld dolarów na budowę trzech wielozadaniowych nawodnych okrętów bojowych (Littoral Combat Ship). Serwis navaltoday.com podaje, że US Navy pozyska także czwarty lotniskowiec typu Ford.

– Wymieniamy starzejące się czołgi, starzejące się samoloty i okręty na najbardziej zaawansowane i zabójcze technologie, jakie kiedykolwiek opracowano – powiedział prezydent USA Donald Trump podczas uroczystości podpisania ustawy. – Mam nadzieję, że będziemy tak silni, że nigdy nie będziemy musieli z nich korzystać, ale jeśli kiedykolwiek to zrobimy, nikt nie będzie miał szans – podkreślił w przemówieniu.

Zobacz też: Dowódca Centrum Operacji Morskich awansował na stopień wiceadmirała.

Ustawa o finansowaniu Pentagonu przewiduje także wynagrodzenia dla  żołnierzy amerykańskiego wojska o 2,6 proc. W sumie dokument zakłada zwiększenie liczebności oficerów, marynarzy i kadetów US Navy do 335 400, czyli o ok. 15 600 osób.

Źrodło: navaltoday.com, fot.: US Navy.

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.