Fregaty US Navy / Portal Stoczniowy

Środowisko bezpieczeństwa w regionie Północnego Atlantyku i Arktyki zmieniło się znacząco w ciągu ostatnich kilku lat. Rosja i Chiny stale rozszerzają swoje wpływy i zdolności w sferze działań morskich, co z kolei osłabia pozycje USA i pozostałych państw arktycznych. Marynarze służący w US Navy w teatrze operacyjnym 6. Floty USA są na pierwszej linii frontu działań Zachodu i na co dzień współpracują z sojusznikami aby powstrzymać agresywne działania Rosji i rosnące wpływy Chin w Europie oraz obu wspomnianych regionach.

Aby skutecznie odpowiedzieć na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, amerykańska marynarka wojenna operująca w regionach Europy i Afryki prowadzi rozmieszczenie okrętów w obszarze Północnego Atlantyku i Morza Arktycznego, włączając w to, po raz pierwszy od prawie trzech dekad, obecność grupy lotniskowca za kołem podbiegunowym. Elementem działań US Navy w tym rejonie były m.in. wspólne operacje z lotniskowcem przebywającym na Morzu Śródziemnym, a także kontynuacja prowadzenia ćwiczeń z sojusznikami i partnerami oraz zwiększenie obecność morskiej w innych częściach Europy.

 

Ponadto, jako dowód amerykańskiego zaangażowania w reagowanie na zmieniające się środowisko bezpieczeństwa, amerykańska marynarka wojenna ponownie ustanowiła 2. Flotę USA (C2F) z siedzibą w Norfolk w stanie Wirginia. Obecnie C2F uczestniczy w swoich pierwszych manewrach – Baltic Operations (BALTOPS) 2019 – wskazując na swoje znaczne zaangażowanie w europejski teatr działań.

 

BALTOPS 2019 ma na celu poprawę zdolności morskich sojuszników USA z NATO a także partnerów znad Morza Bałtyckiego. BALTOPS to ćwiczenie w zakresie współpracy międzyorganizacyjnej mające miejsce od 46 lat. Zdolność sojuszników i partnerów NATO do wspólnego działania pomimo szeregu różnic w celu stworzenia spójnej jednostki odstraszania i obrony leży u podstaw tego, dlaczego rozpoczęto organizację tych manewrów w 1972 roku.

 

– Manewry BALTOPS 2019 będą ewoluować aby zapewnić kontynuację misji utrzymania pokoju i stabilności poprzez zbiorową obronę. Uczestnicy mogą zmieniać się z roku na rok, ale cel ćwiczenia nigdy się nie zmieni. Nasze zaangażowanie na rzecz krajów bałtyckich i innych państw NATO pozostaje niezmienne, a nasze działania odpowiadają naszym słowom, gdy witamy wiceadmirała Lewisa i C2F w rejonie Bałtyku – powiedział admirał James G. Foggo III, dowódca sił morskich USA w Europie i Afryce.

Podpis: km