Z powodu trwającej pandemii koronawirusa nie odbędą się zaplanowane na maj wspólne ćwiczenia wojsk Filipin, USA i Australii – poinformował w piątek dowódca amerykańskich wojsk w rejonie Indo-Pacyfiku, admirał Philip S. Davidson.

Doroczne ćwiczenia “Balikatan 2020” były zaplanowane na Filipinach na początek maja. W tym roku miało wziąć w nich udział prawie 11 tys. żołnierzy.

Wszystkie kraje biorące udział w manewrach oraz Japonia i Korea Południowa, gdzie mieszczą się amerykańskie bazy wojskowe, z których przerzucana jest znaczna część wojsk, borykają się z dużą liczbą zakażeń koronawirusem.

Filipiny są od wielu lat ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie Azji i Pacyfiku oraz Morza Południowochińskiego, o którego status oba kraje toczą spór z Chinami.

W lutym władze w Manili wypowiedziały umowę regulującą status i zasady pobytu amerykańskich wojsk na swoim terytorium. Stało się to w odpowiedzi na amerykańskie sankcje wymierzone w członków administracji prezydenta Rodrigo Dutertego. Obowiązujące dotąd ustalenia mają wygasnąć w sierpniu.

Rzecznik filipińskiej armii gen. Edgard Arevalo powiedział miejscowym mediom, że mimo wycofania się z umowy, wspólne manewry będą mogły być nadal prowadzone na mocy podpisanego w 1951 roku traktatu obronnego.

Źródło: PAP