Fot. Sikorsky SH-60 Seahawk

Rząd USA podjął decyzję o sprzedaży Australii 12 śmigłowców szturmowych Seahawk i jeden samolot walki elektronicznej Growler – poinformował w piątek amerykański Departament Stanu. Umowa jest warta ponad miliard dolarów.

Sikorsky SH-60 Seahawk jest wielozadaniowym śmigłowcem morskim, przeznaczonym na bazowania na okrętach tj. krążowniki, niszczyciele i fregaty. Do jego zadań należy  zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych. Wyposażone są w detektor MAD AN/ASQ-8, boje sonarowe (do 125 szt.), radar AN/APS-124, opcjonalnie w zasobnik walki elektronicznej ALQ-142. Śmigłowce, które operowały w terenach konfliktów zbrojnych wyposażono dodatkowo w system zakłócania AN/ALQ-144, wyrzutnie flar i dipoli AN/ALE-39, system ostrzegania przed pociskami AN/ARR-47, głowicę obserwacyjną AN/TAS-6A FLIR. Do zadań śmigłowców SH-60 Seahawk należy również ratownictwo oraz transport.

Boeing EA-18G Growler to samolot specjalizujący się w zakłócaniu łączności, pracy stacji radiolokacyjnych różnych typów oraz niszczeniu kluczowych rodzajów radarów.

“Australia jest jednym z naszych najważniejszych sojuszników na Pacyfiku – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu – Z punktu widzenia interesów narodowych Stanów Zjednoczonych ważne jest, abyśmy pomagali naszym sojusznikom w rozwijaniu i utrzymywaniu solidnej i operacyjnej zdolności do samoobrony”.

Australia ma już 24 helikoptery Seahawk i 12 Growlerów.

Źródło: PAP

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/