Foto. America's Navy

26 sierpnia 2020 r. krążownik rakietowy typu Ticonderoga USS Philippine Sea (CG 58) wykonał ćwiczenia PASSEX z hiszpańską marynarką wojenną na Morzu Śródziemnym.

Hiszpańska fregata Álvaro de Bazán (F 101) przeprowadziła z amerykańskim okrętem ćwiczenia, mające na celu doskonalenie współdziałania z wykorzystaniem procedur operacyjnych i taktycznych NATO, na Morzu Śródziemnym.

Jak powiedział komandor porucznik Matthew J. Iwanczuk (zastępca dowódcy krążownika) – „Ćwiczenia te umożliwiły koordynację z naszym wieloletnim sojusznikiem NATO”. „Jesteśmy zaszczyceni, że mamy okazję szkolić się z naszymi hiszpańskimi partnerami w celu zwiększenia wydajności operacyjnej i interoperacyjności oraz rozwijania naszego silnego partnerstwa”- dodał.

US Navy rutynowo szkoli się z krajami sojuszniczymi i partnerskimi w celu zwiększenia zdolności współpracy i interoperacyjności poprzez doskonalenie standardów komunikacji i bezpieczeństwa, które wzmacniają bezpieczeństwo morskie w tym regionie.

  1. Flota Stanów Zjednoczonych jest rozmieszczona w obszarze Morza Śródziemnego w celu wsparcia regionalnych sojuszników i partnerów oraz aby zapewnić bezpieczeństwo interesów USA w Europie i Afryce.

Podpis: Tomasz Witkiewicz