Uszkodzony podczas ćwiczeń BALTOPS 19 polski okręt ORP Gniezno wraca do kraju zgodnie z harmonogramem – poinformował w poniedziałek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową. W Polsce powinien pojawić się jeszcze w poniedziałek.

Jak poinformował Grzegorz Lewandowski “okręt ćwiczył operacje desantowe, podczas jednego z wejść na plażę uderzył w podwodny obiekt, uszkadzając poszycie w części dennej”.

Rzecznik zaznaczył, że ryzyko takich sytuacji wiąże się z prowadzeniem operacji desantowych, a konstrukcja jednostki jest przystosowana do tego typu zdarzeń.

Uszkodzony okręt to ORP Gniezno – zbudowany w Polsce okręt desantowo-minowy typu Lublin, zwodowany w 1988 roku.

BALTOPS to coroczne międzynarodowe ćwiczenie morskie organizowane na Bałtyku. W tegorocznej 47. edycji bierze udział  około 50 okrętów różnych klas i typów, 36 śmigłowców i samolotów, 8600 marynarzy oraz żołnierzy piechoty. Manewry po raz pierwszy w historii prowadziła reaktywowana niespełna rok temu 2 Flota USA.

Manewry odbywają się w rejonie Bałtyku Środkowego oraz m.in. na poligonach morskich państw bałtyckich i Szwecji.

Ćwiczenie zaczęło się 7 czerwca w Kilonii, gdzie przeprowadzona została faza portowa ćwiczenia tzw. “Pre-Sail Conference”, w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające manewry na morzu. Na spotkaniach tych ustalono szczegóły ćwiczeń, dowódcy okrętów dostali również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania.

Zasadnicze siły biorące udział w tegorocznej edycji ćwiczenia BALTOPS wyszły z portów i rozpoczęły praktyczne manewry na morzu, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie załogi ćwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji morskiej.

Do udziału w BALTOPS  skierowano trzy jednostki z Polski: trałowce ORP “Gardno” z 12. Dywizjonu Trałowców i ORP “Wdzydze” z 13. Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP “Gniezno” z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, na którego pokładzie zaokrętowano żołnierzy i sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, a także Brzegowej Grupy Ratowniczej oraz 43. Batalionu Saperów z 3. Flotylli Okrętów.

Ćwiczenia BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

W ćwiczeniu BALTOPS 19 bierze udział blisko 50 okrętów z kilkunastu państw. Są to okręty z Belgii, Danii, Polski, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

Podpis   ER