Prawie trzy tony pochodzącej z Afganistanu heroiny o szacunkowej wartości 2,7 mld dolarów przechwycono w porcie Mundra w stanie Gudżarat na zachodzie Indii – poinformowały w poniedziałek źródła rządowe w tym kraju.

Narkotyk ukryty był w kontenerach, które miały zawierać talk. Heroinę wykryła rządowa agencja specjalizująca się w walce z kontrabandą, przemytem broni i narkotyków (DRI). Dwóch obywateli Indii aresztowano.

Według DRI dwa kontenery – jeden z prawie dwiema tonami heroiny i drugi z toną narkotyku – przypłynęły statkiem z Afganistanu przez jeden z irańskich portów. Dotychczasowe śledztwo ustaliło, że w przemyt zamieszani są Afgańczycy, lecz żadnego z nich do tej pory nie aresztowano.

Afganistan jest największym na świecie producentem heroiny, zaopatrując 80-90 procent czarnego rynku w ten narkotyk. W ostatnim czasie produkcja heroiny w Afganistanie znacznie wzrosła, będąc źródłem finansowania działalności talibów, którzy w sierpniu wrócili w tym kraju do władzy po wycofaniu się wojsk międzynarodowych pod dowództwem USA.

Źródło: PAP

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/