Statkiem do Szwecji / Portal Stoczniowy

W okresie od kwietnia do października 2018 roku do Sztokholmu przypłynęło 267 statków wycieczkowych, które na swoich pokładach do stolicy Szwecji przywiozły 661 tys. pasażerów – informuje zarząd portu Sztokholm.

Sezon statków wycieczkowych w porcie Sztokholm zakończył się 18 października. Ostatnim wycieczkowcem, który przybił do nabrzeża Stadsgården był AidaMar, należący do niemieckiej linii wycieczkowej Aida Cruises. W sumie do stolicy Szwecji w tym sezonie, który rozpoczął się kwietniu, na statkach przepłynęło prawie 620 tys. turystów – podał port Sztokholm.

Dla porównania: w 2016 do Sztokholmu przypłynęło 230 statków wycieczkowych (490 tys. turystów), a w 2017 roku stolicę Szwecji odwiedziły 263 wycieczkowce (600 tys. turystów).

Zobacz też: W tym sezonie statki wycieczkowe przywiozły do Gdańska ponad 30 tys. turystów. To rekord.

– Sztokholm jest wyjątkowo popularnym kierunkiem podróży, a liczba pasażerów jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej – nie kryje zadowolenia Stefan Scheja, menadżer ds. statków wycieczkowych i promów w porcie Sztokholm. – Większość pasażerów to Amerykanie oraz Niemcy. Trzecią grupę pod względem liczebności stanowili turyści z Wielkiej Brytanii – dodaje.

Podczas tegorocznego sezonu wycieczkowego do Sztokholmu przypłynęło 268 staków. 67 spośród wszystkich rejsów stanowiły takie, które rozpoczynały się lub kończyły w stolicy Szwecji. Pasażerowie statków wycieczkowych, zawijających do portu, często spędzali dzień oraz noc na lądzie, co przełożyło się na wysokie zyski biznesu turystycznego. Te również były w tym sezonie wyższe niż kiedykolwiek.

Stefan Hansson, prezes portu Sztokholm podkreśla, że turyści przypływający na statkach wycieczkowych są bardzo ważni dla stolicy Szwecji oraz całego regionu, ponieważ generują olbrzymie dochody przedsiębiorców działających w branżach hotelarskiej i gastronomicznej. Turyści sporo pieniędzy zostawiają też w sklepach oraz muzeach.

Zobacz też: Port Gdynia: ponad 100 tys. turystów na statkach wycieczkowych w tym sezonie.

Ten sezon był dla Sztokholmu szczególny także z innego powodu. We wrześniu do portu Kapellskär przybił pierwszy w historii statek wycieczkowy. Była to jednostka MSC Meraviglia. Na pokładzie statku przypłynęło 3,5 tys. turystów.

Do spółki Ports of Stockholm należą trzy porty: w samym Sztokholmie, Nynäshamn oraz Kapellskär.

Z Polski do Szwecji można popłynąć z Gdańska, Gdyni oraz ze Świnoujścia. Rozkład rejsów, informacje niezbędne do odprawy oraz promocje na bilety można znaleźć tutaj.

Podpis: am

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.