Nad Balatonem zostanie odnowionych w tym roku 67 plaż kosztem 2,7 mld forintów (7,8 mln euro) – oświadczył w piątek wiceprezes Węgierskiej Agencji Turystycznej Laszlo Koennyid na uroczystości przekazania plaży publicznej w Zanka na północnym brzegu jeziora.

Koennyid oznajmił, że w ciągu ostatnich lat przeznaczono ponad 10 mld ft (29 mln euro) na urządzenie i powiększenie plaż. Dwa lata temu ponad 2 mld ft (5,8 mln euro) otrzymało 55 płatnych plaż w 30 miejscowościach, a w zeszłym 43 plaże bezpłatne dostały 4,4 mld ft (12,7 mln euro).

W tym roku za sumę 3 mld ft (8,7 mln euro) odnowionych zostanie 90 plaż, w tym 67 nad Balatonem.

Z sondażu przeprowadzonego w maju przez Lounge Group na zlecenie Węgierskiej Agencji Turystycznej wynika, że Węgrzy chcą w tym roku wypoczywać przede wszystkim we własnym kraju, przy czym największą popularnością cieszy się właśnie Balaton.

W 2019 roku sektor turystyczny wpracował 13 proc. węgierskiego PKB. W branży działają tysiące małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają łącznie 400 tys. osób. W marcu bieżącego roku nastąpiło raptowne zamrożenie ruchu turystycznego pod wpływem pandemii koronawirusa i sektor praktycznie zaprzestał działalności. Teraz zaczyna powoli ponownie ożywać.

Źródło: PAP