Fot. Jarosław Gowin/gdynia.pl

Zrobimy wszystko, żeby znalazły się środki na budowę Drogi Trzech Powiatów – zapowiedział w Gdyni wicepremier Jarosław Gowin. Samorządowcy oceniają, że to dobry znak, który zwiastuje początek dużych inwestycji drogowych niezbędnych dla rozwoju Gdyni i portu.

Droga Czerwona to strategiczny odcinek mający być przedłużeniem istniejącej drogi krajowej i trasy S6 w kierunku Portu Gdynia. W sprawie budowy Drogi Czerwonej miasto Gdynia oraz Port Gdynia zawarły w listopadzie 2020 roku porozumienie strategiczne. Droga Trzech Powiatów zapewni połączenie niezbędne dla powstającej portowej Doliny Logistycznej. 

Rząd zapowiada sfinansowanie strategicznych inwestycji drogowych, bez których nie uda się rozszerzyć działalności Portu Gdynia – Drogi Czerwonej, która będzie przedłużeniem Obwodnicy Trójmiasta oraz Drogi Trzech Powiatów, która zapewni połączenie niezbędne dla powstającej portowej Doliny Logistycznej. Co najważniejsze, to projekty niezwykle istotne także dla lokalnych samorządów. Bez finansowania z budżetu centralnego lokalne samorządy nie będą w stanie rozbudować drogowej infrastruktury.

Wicepremier otwarcie zapowiedział w Gdyni starania o finansowanie Drogi Trzech Powiatów – nowego połączenia drogowego, które skomunikuje rozwijające się tereny przemysłowo-usługowe położone na styku Gdyni, Rumi i gminy Kosakowo.

– Kluczowe dla szybkiego powrotu Polski na ścieżkę wzrostu gospodarczego jest to, żebyśmy w odpowiedni sposób ułożyli relacje między administracją państwową a samorządami. Jak państwo wiecie, do tej pory premier zapowiedział budowę Drogi Czerwonej, natomiast chcę powiedzieć, że zrobimy wszystko, żeby, zwłaszcza w ramach funduszy unijnych, które wkrótce będziemy mogli wykorzystać w ramach umowy partnerstwa, a także Krajowego Planu Odbudowy, znalazły się środki na budowę Drogi Trzech Powiatów – stwierdził Jarosław Gowin, wicepremier RP i Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, przebiegająca przez trzy powiaty droga przede wszystkim ma odciążyć najbardziej popularne połączenia drogowe, komunikując ul. Pucką w Gdyni z ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi.

Nowa, warta setki milionów złotych infrastruktura drogowa jest niezbędna także dla Rumi i gminy Kosakowo, które w najbliższych latach spodziewają się zwiększonego ruchu głównie wokół powstającej portowej Doliny Logistycznej.

– Jesteśmy dumni, że nasza inicjatywa budowy Drogi Trzech Powiatów, która ma połączyć Drogę Czerwoną na węźle Dolina Logistyczna znajduje uznanie u najwyższych władz, ponieważ skomunikowanie setek hektarów terenów przemysłowo-usługowych da dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Da również miliardowe, dodatkowe dochody dla Skarbu Państwa i również samorządy będą mogły również skorzystać z miejsc pracy i spływających podatków – zaznaczył Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

– Rozwój portu to rozwój regionu. Nie mówimy tylko o województwie pomorskim, ale mówimy tak naprawdę o całym kraju. Żeby Dolina Logistyczna mogła się rozwinąć, niezbędna jest infrastruktura drogowa i kolejowa – skomentował Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Źródło: Portal Samorządowy